«Փաստ». ՔՊ խմբակցության ներսում հանրային տիրույթում հանդես գալու իսկական ճգնաժամ է՝ մարդ չկա
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ոչ մեկ անգամ անդրադարձել ենք իշխող խմբակցության ներսում տիրող ծանր մթնոլորտին։ Այս առումով մեզ նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել։ Մասնավորաբար, թերթի խորհրդարանական աղբյուրի փոխանցմամբ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունում հանրային տիրույթում հանդես գալու իսկական ճգնաժամ է՝ մարդ չկա։
Թերթի տեղեկություններով, խմբակցության ներսում լուրջ «բազարներ» են ընթանում հիմնականում այն պատճառով, որ պատգամավորների խոսույթում գրեթե չկա ոչ մի նորմալ քաղաքական բովանդակություն ունեցող ելույթ։ Ավելին, իշխանական պատգամավորների հիմնական ասելիքը անհատական ու մասնավոր դեպքերի վերաբերյալ արձագանքներ են ու պոպուլիստական շեշտադրություն ունեցող պաթոսախեղդ ճառերը։
Ինչպես փոխանցում է մեր աղբյուրը, այս առիթով թեժ քննարկումներ են տեղի ունեցել հատկապես վերջին քառօրյայից հետո, երբ ո՛չ հայտարարությունների ժամին, ո՛չ էլ ողջ քառօրյայի ընթացքում (չնայած այն տևեց ընդամենը մեկուկես օր) քաղաքական ուղղվածություն ունեցող ոչ մի խոսք չի հնչել։ Թերթի տեղեկություններով, ավելի լուրջ խնդիր է եղել խորհրդարանական ճեպազրույցների մասով, երբ հիմնական «խոսացողներն» ուղղակի հրաժարվել են մասնակցել, և ստիպված են եղել գործել ըստ իրավիճակի»։

«Паст»: Во фракции «Гражданский договор» настоящий кризис, все избегают публичных выступлений
Газета «Паст» пишет: «Мы неоднократно обращались к царящей во фракции «Гражданский договор» тяжелой атмосфере. В этой связи нам стали известные новые подробности. В частности, как передает наш источник в парламенте, в «Гражданском договоре» настоящий кризис, все избегают публичных выступлений, нет людей.
По нашим сведениям, внутри фракции начался серьезный «базар» в основном по той причине, что в речах депутатов практически нет нормального политического содержания. Более того, основные выступления правящих депутатов – это реакция на частные случаи и пафосные речи с популистским акцентом.
Как передает наш источник, бурные обсуждения по этому поводу имели место особенно после последних четырехдневных заседаний, когда ни во время «часа заявлений» в парламенте, ни во время четырехдневных заседаний (хотя они длились полтора дня) не прозвучало ни одного политического выступления. По нашим сведениям, более серьезная проблема возникла по части парламентского брифинга, когда основные «говорящие» просто отказались участвовать и пришлось действовать по ситуации», - пишет газета.