Հայաստանում որևէ մեկի վրա գործ սարքել ուղղակի հնարավոր չէ. մեր իշխանությունն առաջնորդվում է արժեքներով. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
14/03/2023 13:21
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով` երբ փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քաղաքապետարանի բյուջեով կատարվող ծրագրերը ծառայեցնում է որպես քարոզարշավ, դա կոռուպցիա չէ:
«2018 թվականից մինչև օրս Երևանում շրջանառությունից դուրս է բերվել 1000 հուսահատության գազել, դա ընդհանուր գազելների թվի 70 տոկոսն է:  Այսօրվա դրությամբ` հազարից ավելի մահվան վերելակներ են փոխվել: Ասում եք՝ Տիգրան Ավինյանն իր քարոզարշավի համար, կներեք, Երևանի ավագանու ընտրությունները քաղաքական ընտրություններ են ու մենք  ենք այդ պարտավորությունը ստանձնել. եթե դուք  համարում եք, որ նոր ավտոբուսների ձեռքբեումը  կոռուպցիա է, վերելակների փոխումը կոռուպցիա է, նոր աղբատար համակարգի ստեղծումը կոռուպցիա է, ճանապարհների ասֆալտապատումը կոռուպցիա է՝ ուրիշ խնդիր է, այլ բան, ինչպես գիտենք, ցավոք սրտի, գնումների ու այլ ոլորտներում միշտ էլ ռիսկեր կան ու  այդ ռիսկերը մենք էլ ենք բացահայտում, դուք էլ եք բացահայտում, ոչ մի բան անարձագանք չի մնում», - պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին`ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` կոռուպցիոն բացահայտումները շատացել են, ինչը նշանակում է, որ կռուպցիան շատացել է:
«Գիտեք, 2019 թվականին, ցավով եմ ասում, մեր քաղաքական թիմի անդամ կար կալանավորված կոռուցպիոն մեղադրանքով, այսօր մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն իմ առաջարկությամբ նշանակված բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Սա վկայում է, որ մեր պայքարը կոռուպցիայի դեմ լինելու է անկոմպրոմիս: Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա, հաստատում եմ՝ չկա, որովհետև, եթե համակարգային կոռուպցիա լիներ, բացահայտումները չէին լինի», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ Հայաստանում իրավական համակագում ոչ մեկն իր վրա պատասխանատվություն չի վերցնի հորինված գործ ստեղծել:
«Այսօր Հայաստանում որևէ մեկի դեմ գործ սարքել ուղղակի հնարավոր չէ: Մեր իշխանությունն, իսկապես, առաջնորդվում է արժեքներով, ինչքանով հաջող, ինչքանով անհաջող՝ դա երկրորդ խնդիրն է, բայց որ առաջնորդվում է արժեքներով՝ ակնհայտ է: Այսօր դատական համակարգում աշխատում են  մարդիկ, ովքեր այնքան սկզբունքային են, որ նրանց գործունեության պայմաններում որևէ մեկի վրա գործ սարքել  հնարավոր չէ: Նախ`այդ հրահանգը չի լինի, 2-րդն էլ` հրահանգը կատարող չի լինի», - ասաց վարչապետը:

В Армении просто невозможно «сшить» дело на кого-то: наша власть руководствуется ценностями – Никол Пашинян
14/03/2023 14:00
По мнению премьер-министра Никола Пашиняна, когда вице-премьер Тигран Авинян использует для продвижения своей предвыборной кампании реализованные за счет бюджета мэрии программы, это не коррупция.
«С 2018 года по сей день в Ереване были выведены из эксплуатации 1000 ″газелей отчаяния″, это 70% всех газелей. На сегодняшний день заменены больше тысячи ″лифтов смерти″. Вы говорите, Тигран Авинян для своей кампании… Извините, выборы Совета старейшин Еревана – это политические выборы, и мы взяли на себя это обязательство. Если вы считаете, что приобретение новых автобусов – коррупция, замена лифтов – коррупция, асфальтирование дорог – коррупция, то другой вопрос. Иное дело, что как вы знаете, к сожалению, в сфере закупок и других областях всегда есть риски и об этих рисках говорим и мы, и вы, ничто не остается без реакции», - заявил Никол Пашинян отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am.
По словам Пашиняна, коррупционные разоблачения увеличились, что значит – увеличились случаи коррупции.
«Знаете, в 2019 году член нашей политической команды был арестован по обвинению в коррупции, сегодня в статусе обвиняемого находятся высокопоставленные чиновники, которые назначены моим предложением. Это свидетельствует о том, что борьба с коррупцией будет бескомпромиссной. Подтверждаю, что в Армении нет системной коррупции. Нет, поскольку если бы была системная коррупция, не было бы разоблачений», - сказал он.
Никол Пашинян заверил, что в правоохранительной системе Армении никто не возьмет на себя ответственность сфабриковать уголовное дело.
«Сегодня в Армении просто невозможно сшить дело на кого-то. Наша власть действительно руководствуется ценностями, насколько удачно или неудачно – другой вопрос, но очевидно, что мы руководствуется ценностями. Сегодня в судебной системе работают люди, которые настолько принципиальны, что в условиях их деятельности невозможно сфабриковать дело против кого-то. Во-первых, такого указания не будет, во-вторых, исполнителя не будет», - сказал премьер.