Նրանք պարտավոր են հարգանք ունենալ ՀՀ-ի նկատմամբ, այդ թվում՝ ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանության նկատմամբ. Փաշինյանն ասաց` ինչու են մի խումբ հայերի մուտքը Հայաստան արգելել
ՀՀ-ում կան պետական մարմիններ, որոնք լիազորված են կայացնել համապատասխան որոշումներ՝ օրենդրության հիման վրա, մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց վարչապետը՝ արձագանքելով հարցին, թե ինչու են մի խումբ հայ և հայամետ գործիչների մուտքը Հայաստան արգելել։
«ՀՀ-ն ինքնիշխան պետություն է և իրավունք ունի ակնկալել հարգանք իր նկատմամբ և իրավունք ունի իր ինքնիշխան գործիքակազմը կիրառել իր շահերի դեմ ոտնձգությունները կանխելու համար։ Այդ մարդիկ պարտավոր են հարգանք ունենալ ՀՀ-ի նկատմամբ, այդ թվում՝ ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանության նկատմամբ», - ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ եթե այդ մարդիկ Հայաստանի նկատմամբ արածի մեկ տոկոսն անեին այն երկրների նկատմամբ, որտեղ ապրում են, իրենց տուն չէին կարող մտնել առանց վիզայի։

Они должны проявлять уважение к Армении, в том числе к избранной народом власти – Пашинян о запрете на въезд некоторым российским армянам
14/03/2023 16:58
В Армении есть государственные органы, которые уполномочены принимать соответствующие решения, заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос, почему некоторым известным российским армянам и проармянским деятелям запрещен въезд в Армению.
«Республика Армения – суверенное государство и имеет право ожидать к себе уважение, имеет право применять имеющиеся суверенные механизмы для пресечения поползновения против ее интересов. Эти люди должны проявлять уважение к Армении, в том числе к избранной народом власти», - сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, если бы эти люди совершили бы в отношении своих стран хоть один процент тех действий, которые они совершали против Армении, то не смогли бы попасть даже в свой собственный дом без визы.