Մենք չգնահատեցինք ռուս խաղաղապահների գործողությունները, որոնք առաջին օգնությունն էին ցուցաբերել մեր տղաներին ու դադարեցրել կրակը․ նրանք հակառուսական ակցիաների թիրախ դարձան․ Ռուբեն Վարդանյան
14/03/2023 16:57
Արցախը հիմա կանգնած է չափազանց լուրջ մարտահրավերների առաջ, ու մենք այլ ճանապարհ չունենք, քան դրանց արժանապատվորեն դիմակայելը, սոցցանցի իր էջում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Այս բարդ իրավիճակում անընդունելի եմ համարում պառակտողական օրակարգերի, տարբեր լղոզված ձևակերպումների բարձրաձայնումը, որովհետև ավելի քան համոզված եմ, որ մենք կարող ենք, մենք ի վիճակի ենք, մենք բավարար ուժ ունենք պահպանելու Արցախը, մեր սերունդներին փոխանցելու անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական Արցախ:
Առաջնորդների խնդիրը պետք է լինի ժողովրդին համախմբել գաղափարի ու մեր միակ նպատակի շուրջ, ոգեշնչել, սեփական ուժերի նկատմամբ հավատ ու վստահություն ներշնչել, քանի որ դժվար է հաղթել այն ժողովրդին, որը դիմակայում է ոգով ու կամքով: Ու հենց այդ ոգին ու կամքն էր, որ մեր տղաներին մղեց արժանի հակահարված տալ մարտի 5-ին ադրբեջանական ահաբեկչական գործողություններին:
Երեկ լրացավ մեր ընկած տղաների մահվան 7-րդ օրը: Ես սգում եմ նրանց կորուստը, բայց կարծում եմ, որ նրանց հոգեհանգստի ու հուղարկավորության ժամանակ պետք է գերակայեին ոչ թե ընկճվածության ու սգի, այլ միավորվելու ու կուռ բռունցք դառնալու տրամադրությունները: Նրանք մեզնից դա էին պահանջելու:
Մենք բավարար չափով չգնահատեցինք, մեր հարգանքն ու երախտագիտությունը չհայտնեցինք մեր այն կենդանի հերոսներին, որոնք արագ կերպով արձագանքեցին ադրբեջանական ահաբեկչությանը, կանգնեցին ոստիկանության տղաների թիկունքին ու արժանի հակահարված տվեցին հակառակորդին՝ իրենց այդ արարքով ցույց տալով, թե ինչպես պետք է մեզ դրսևորենք:
Մենք չգնահատեցինք նաև ռուս խաղաղապահների գործողությունները, որոնք առաջին օգնությունն էին ցուցաբերել մեր տղաներին ու դադարեցրել կրակը, ճշգրիտ տեղեկատվություն էին հաղորդել իրադարձությունների մասին, ինչն այս իրավիճակում չափազանց կարևոր էր: Փոխարենը նրանք անգամ հակառուսական ակցիաների թիրախ դարձան:
Գաղափարը, կամքն ու ոգին շատ ավելի զորեղ են, քան ցանկացած զենք ու սպառնալիք»,- գրել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Мы не оценили действия российских миротворцев, оказавшим нашим ребятам первую помощь и заставившим азербайджанскую сторону прекратить огонь – Рубен Варданян
14/03/2023 17:40
Сегодня перед Арцахом стоят чрезвычайно серьезные вызовы, и у нас нет другого выбора, кроме как достойно их встретить, написал в своем Telegram-канале бывший госминистр Республики Арцах Рубен Варданян.
«В сложившейся сложной ситуации считаю недопустимым озвучивать способствующие расколу повестки, расплывчатые формулировки, потому что я убежден, что мы можем, мы способны, у нас достаточно сил сохранить и передать следующим поколениям безопасный, свободный, достойный, армянский Арцах.
Задача лидеров должна состоять в том, чтобы сплотить людей вокруг идеи и нашей единственной цели, воодушевить, вселить веру и уверенность в свои силы, ибо невозможно победить людей, сопротивляющихся силой духа и волей к борьбе. Именно дух и воля сподвигли наших ребят дать достойный отпор террористической агрессии со стороны Азербайджана 5 марта: не отступить ценой своей жизни.
Прошло 8 дней как погибли наши ребята. Я оплакиваю павших и в то же время воздаю должное их мужеству и достоинству. Поэтому считаю, что во время их панихиды и похорон не стоит полностью поддаваться скорби и трауру – наоборот, нужно проникнуться ощущением сплоченности, чувством «единого кулака». Они бы потребовали от нас именно этого.
Мы должным образом не оценили, не выразили уважение и благодарность нашим живым героям, которые быстро отреагировали на азербайджанскую диверсию, прикрыли собой полицейских и дали отпор противнику, своим поступком показав всем нам достойный пример.
Мы также оставили без внимания действия российских миротворцев, оказавшим нашим ребятам первую помощь. Они заставили азербайджанскую сторону прекратить огонь и сообщили точную информацию о событиях, что было крайне важно на тот момент. Вместо благодарности они получили в свой адрес упреки и нападки во время устроенных антироссийских акций.