Շրջափակման ընթացքում Արցախի տնտեսությանը հասցվել է 170 միլիոն  դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 19 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի չապահովմանը
14/03/2023 15:35
Շրջափակման ընթացքում Արցախի տնտեսությանը հասցվել է 170 միլիոն դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 19 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի չապահովմանը
Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով, մոտ  100 օր ձգվող շրջափակման պայմաններում, Արցախի Հանրապետության տնտեսությունը շարունակում է մեծ վնասներ կրել։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 6,400 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 36,400 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը` շուրջ 2,530 տոննա ապրանք՝ գերակշիռ մասը սնունդ ու դեղորայք:
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 170 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 19 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:

93-й день блокады: Экономике Арцаха нанесен ущерб в размере около 170 млн долларов, 6400 человек лишены рабочих мест
14/03/2023 15:51
В результате блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, экономика Республики Арцах продолжает нести огромные потери в условиях продолжающейся уже около 100 дней блокады.
755 субъектов хозяйствования (17,7% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады, а остальные субъекты хозяйствования работают в частичном объеме или с государственной поддержкой.
Из-за сложившейся экономической сложной ситуации 6400 человек лишены рабочих мест и дохода.
Более чем 36.400 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем, в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть, около 2.530 тонн товаров, большинство из которого продукты питания и медикаменты.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 170 млн долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 19% (903 млн долларов).