Ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են․ Արցախի ՆԳՆ-ն՝ Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվության մասին
Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունը հայտնում է Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվության մասին․
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցները երեկ՝ մարտի 13-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք է տեղափոխվել՝ կից հրապարակելով մեքենաների փոքր շարասյան մի տեսանյութ:
Իրականում, ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են: Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության աշխատողներն Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակիչներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ուղեկցել են դեպի Շուշիի շրջանի Հին շեն գյուղ։
Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի լեռնային ու խիստ դժվարանցանելի բնույթը՝ Արցախի փրկարարները ստիպված էին ՈւԱԶ մեքենաներով կազմակերպել քաղաքացիների փոխադրումը:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթները՝ ապահովելու համար քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, առավել ևս՝ մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումից հետո առաջացած լրացուցիչ վտանգների պայմաններում»:

На видео, опубликованном азербайджанской стороной, не военная техника, а машины Государственной службы по чрезвычайным ситуациям – МВД Арцаха
14/03/2023 17:13
Министерство внутренних дел Республики Арцах сообщает об очередной дезинформации Азербайджана.
«Вчера, 13 марта, азербайджанские СМИ распространили очередную дезинформацию о том, что в сопровождении российских миротворческих сил из Армении в Арцах перевозят военнослужащих и оружие, опубликовав при этом видео небольшой колонны автомобилей.
На самом деле на видео, опубликованном азербайджанской стороной, не военная техника, а машины, принадлежащие Государственной службе по чрезвычайным ситуациям. Спасатели по горной дороге в обход Шуши в сопровождении российских миротворцев перевозили в Республику Армения граждан РА, оставшихся в Арцахе в результате блокады.
Учитывая горный и крайне сложный характер этой дороги, спасателям Арцаха пришлось организовать перевозку граждан на УАЗ-ах. А российские миротворцы выполняли свои функции по обеспечению безопасности гражданских лиц, особенно в условиях дополнительных угроз, возникших 5 марта после диверсионного нападения», - говорится в заявлении МВД Арцаха.