Հանդիպումներ կարող են լինել ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ՝ նույն վայրում․ Արցախի արձագանքը՝ Ադրբեջանի առաջարկին
Ի պատասխան Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում անցկացնելու մասին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի առաջարկի՝ Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է նախկինում հայտնած իր դիրքորոշմանն առ այն, որ նման հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն վայրում՝ ինչպես ս.թ. մարտի 1-ին, հումանիտար, ենթակառուցվածքային, տեխնիկական հարցերի շուրջ, առանց դրանց անհարկի քաղաքականացման:
«Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելն ու հումանիտար ճգնաժամի շարունակումն անընդունելի են և ոչ մի կերպ չեն նպաստում բանակցային բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը։
Համոզված ենք, որ Ադրբեջանը պետք է պատշաճ կերպով իրականացնի ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման պահանջները՝ զերծ մնալով ուժի կամ ուժի սպառանլիքի կիրառումից և միակողմանի, առավելապաշտական մոտեցումներից: Այդ դեպքում միայն նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն հետագա քննարկումների համար:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերին, ապա հիշեցնենք, որ Արցախը հավատարիմ է հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան միջազգայնորեն ճանաչված և հաստատված ձևաչափով՝ կողմերի հավասար իրավունքների և ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Встреча с представителями Азербайджана может состояться в том же месте при посредничестве миротворцев - МИД Арцаха
14/03/2023 10:17
Министерство иностранных дел Арцаха выступило с заявлением в ответ на предложение Азербайджана о проведении очередной встречи в Баку.
В заявлении отмечается, что встречи могут проходить при посредничестве российских миротворцев и в том же месте, где прошла встреча 1 марта. В Степанакерте считают, что обсуждения должны вестись по гуманитарным, инфраструктурным, техническим вопросам, без их излишней политизации.
«В ответ на предложение Аппарата президента Азербайджанской Республики о проведении встречи между представителями Азербайджана и Арцаха сообщаем, что Республика Арцах привержена ранее высказанной позиции о возможности проведения таких встреч при посредничестве российских миротворцев, в том же месте, где прошла встреча 1 марта и по гуманитарным, инфраструктурным, техническим вопросам, без их излишней политизации.
В то же время сообщаем, что закрытие Лачинского коридора и продолжение гуманитарного кризиса недопустимы. Это никоим образом не способствует формированию благоприятной атмосферы для переговоров. Убеждены, что Азербайджан должен должным образом выполнять как обязательства, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, так и требования решения Международного суда, воздерживаясь от применения силы или угрозы силой и от односторонних, экстремистских подходов. В этом случае будут созданы только благоприятные условия для дальнейших обсуждений.
Что касается политических вопросов урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, то напомним, что Арцах привержен переговорам, направленным на всеобъемлющее урегулирование конфликта, которое должно проходить в международно признанном и подтвержденном формате, в условиях наличия международных гарантий равноправия сторон и выполнения взятых на себя обязательств», - сказано в заявлении МИД Арцаха.