Արցախը «ոչ» է ասում այն ուժերին, որոնք կարծում էին՝ կարող են սպառնալիքով, շրջափակումով Արցախի ադրբեջանացմանը հասնել․ Աբրահամյան
Փաշինյանի մամուլի ասուլիսին ընդառաջ՝ այս համատեղ հայտարարությունն իր մեջ բազմաթիվ ուղերձներ է պարունակում, մեկնաբանելով Արցախի խորհրդարանի խմբակցությունների հայտարարությունը՝ գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Արցախի խորհրդարանի բոլոր 5 խմբակցությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ ազգային-ազատագրական պայքարի հիմքում դրված սկզբունքներն ու մոտեցումներն անփոփոխ են և դրանք պետք է ուղենիշային լինեն նաև ՀՀ իշխանության համար:
Նրանում մասնավորապես նշվում է` Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են ՀՀ իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը և կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Փաշինյանի մամուլի ասուլիսին ընդառաջ՝ այս համատեղ հայտարարությունն իր մեջ բազմաթիվ ուղերձներ է պարունակում: Չնայած դրանում հղում է արվում ՀՀ իշխանությանը, սակայն ազդանշաններ գնում է նաև այլ հասցեատերերի:
Առաջին՝ սա ուղղված է բոլոր այն շրջանակներին` ներսում, թե դրսում, ովքեր Արցախի հարցը դիտարկում են ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի, այլ Ադրբեջանի հետ ինտեգրման շրջանակներում:
Երկրորդ՝ սա պատասխանն է ՀՀ այն պաշտոնյաներին` Փաշինյանից մինչև արմատներով արցախցի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին, ովքեր Արցախի հարցը դիտարկում են, ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի, այլ զուտ արցախցիների իրավունքների և ազատությունների շրջանակներում:
Երրորդ՝ սա ուղերձ է Ադրբեջանին առ այն, որ Արցախը մերժում է հարցի ցանկացած կարգավորում, որը չի ներառում ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը և գործընթացը մղում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության տիրույթ:
Չորրորդ՝ Արցախն ասում է վճռական ՈՉ բոլոր այն ուժերին, ովքեր կարծում էին, թե կարող են շանտաժով, սպառնալիքով, շրջափակումով կոտրել արցախցիներին և Արցախի ադրբեջանացմանը հասնել», - մեկնաբանել է նա:

Арцах говорит решительно НЕТ всем силам, которые считали, что могут шантажом, угрозами, блокадой добиться азербайджанизации Арцаха – Тигран Абрамян
14/03/2023 12:47
В преддверии пресс-конференции Пашиняна это совместное заявление содержит в себе множество месседжей, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, касаясь заявления пяти фракций Национального Собрания Республики Арцах.
«Все 5 фракций парламента Арцаха выступили с заявлением, в котором подтвердили свою позицию о том, что положенные в основу национально-освободительной борьбы принципы и подходы неизменны и должны служить ориентирами также для властей Республики Армения.
В заявлении, в частности, отмечается: фракции Национального собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Республики Армения соблюдения постановления Верховного Совета Республики Армения от 8-го июля 1992 года и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение.
В преддверии пресс-конференции Пашиняна данное совместное заявление содержит в себе множество месседжей. Несмотря на то, что в нем есть обращение к властям РА, сигналы направлены и другим адресатам.
В первую очередь, заявление адресовано всем тем кругам – как внутренним, так и внешним, которые рассматривают вопрос Арцаха не в рамках права на самоопределение, а в рамках интеграции с Азербайджаном.
Во-вторых, это ответ тем должностным лицам Республики Армения – от Пашиняна до имеющего арцахские корни секретаря Совета безопасности Армена Григоряна, которые рассматривают вопрос Арцаха не в рамках права на самоопределение, а исключительно в рамках прав и свобод арцахцев.
В-третьих, это сигнал Азербайджану о том, что Арцах отвергает любое урегулирование вопроса, которое не включает принцип права на самоопределение и толкает процесс в сферу территориальной целостности Азербайджана.
В-четвертых, Арцах говорит решительно НЕТ всем силам, которые считали, что могут шантажом, угрозами, блокадой сломить арцахцев и добиться азербайджанизации Арцаха», - отметил Тигран Абрамян.