Հայաստանը մեկ հորիզոնականով նահանջել է Freedom House-ի ազատության աղյուսակում
Հայաստանը հետընթաց է արձանագրել Freedom House-ի ազատության վարկանիշային աղյուսակում՝ նախորդ տարվա 55-րդ հորիզոնականից հայտնվելով 54-րդում։ Հայաստանը, ըստ կառույցի, մասամբ ազատ երկիր է, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
«Ազատությունն աշխարհում» տարեկան զեկույցում միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կառույցը նշում է, որ Հայաստանը 2018 թվականի հակակառավարական ցույցերից և իշխանափոխությունից հետո դեռևս գտնվում է «կարևոր անցումային գործընթացում և լրջորեն տառապում է» 44-օրյա պատերազմի հետևանքներից։
Կազմակերպությունը հիշեցնում է անցած տարվա արյունալի իրադարձությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի սեպտեմբերյան հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է մոտ 200 և վիրավորվել ավելի քան 293 հայ զինվոր, սպանվել է 3 խաղաղ բնակիչ, ևս 20 զինծառայող՝ գերեվարվել:
«Պաշտոնական զեկույցներում առկա հավաստի ապացույցների համաձայն՝ ադրբեջանական զորքերը ռազմական հանցագործություններ են կատարել», - արձանագրում է կառույցը, որն այդ օրերին հատուկ հայտարարությամբ դատապարտել էր Ադրբեջանի հարձակումները և Ալիևի վարչակազմին կոչ արել անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի տարածքի վրա մահաբեր ոտնձգությունները։
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքին խնդիրներին՝ զեկույցի հեղինակները հիշեցնում են, որ Փաշինյանի կառավարությունը խոստացել է կարգավորել երկարամյա խնդիրները, այդ թվում՝ համակարգային կոռուպցիան, ոչ թափանցիկ քաղաքական համակարգը, ընտրական թերի համակարգը, օրենքի թույլ գերակայությունը: Ըստ Freedom House-ի՝ որոշ խոստումների կատարմանը խոչընդոտում են Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերները:
Զեկույցի հեղինակները վկայակոչել են Հայաստանի վարչապետի մեկ այլ խոստում բիզնեսը քաղաքականությունից տարանջատելու մասին և փաստել՝ այդուհանդերձ, երկու հարուստ գործարարներ պատգամավորական մանդատ են ստացել հենց Փաշինյանի գլխավորած կուսակցության ցուցակով:
Freedom House-ը Փաշինյանի մեկ այլ կուսակցի անուն է հիշատակում՝ Վահագն Հովակիմյանի, և ընդգծում, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում նրա ընտրությունը քաղաքացիական հասարակության մտահոգությունն է հարուցել՝ ԿԸՀ-ի անկախության և չեզոքության համատեքստում:

Армения опустилась на одну позицию в индексе свободы Freedom House
Армения зафиксировала снижение рейтинга свободы Freedom House с прошлогоднего 55-го места на 54-е. Согласно организации, Армения является частично свободной страной, пишет Радио «Азатутюн».
В своем ежегодном отчете «Свобода в мире» престижная международная правозащитная организация констатирует, что Армения все еще «находится в важном переходном процессе и серьезно страдает» от последствий 44-дневной войны после антиправительственных протестов 2018 года и смены власти.
Организация напоминает о прошлогоднем кровавом событии – сентябрьском нападении азербайджанских вооруженных сил, в результате которого погибло около 200 армянских военнослужащих и более 293 получили ранения, были убиты 3 мирных жителя, еще 20 военнослужащих попали в плен.
«Согласно достоверным данным официальных сводок, азербайджанские войска совершили военные преступления», - сообщает структура, которая в те дни в специальном заявлении осудила нападения Азербайджана и призвала администрацию Алиева немедленно прекратить смертоносные посягательства на территории Армении.
Касаясь внутренних проблем Армении, авторы доклада напоминают, что правительство Пашиняна пообещало решить застарелые проблемы, в том числе системную коррупцию, непрозрачную политическую систему, несовершенную избирательную систему, слабое состояние в плане верховенства закона. По данным Freedom House, вызовы безопасности Армении мешают выполнению некоторых обещаний.
Авторы доклада сослались на очередное обещание премьер-министра Армении отделить бизнес от политики и заявили, что тем не менее два богатых бизнесмена получили депутатский мандат по списку возглавляемой Пашиняном партии.
Freedom House упоминает имя другого члена партии Пашиняна, Ваагна Овакимяна, и подчеркивает, что его избрание на должность главы Центральной избирательной комиссии вызвало обеспокоенность гражданского общества в контексте независимости и нейтралитета ЦИК.