Երեկվա ասուլիսից մի բան պարզ դարձավ. Հայաստանը կանգնած է մեծ փորձության և մեծ ռազբորկայի շեմին. Վահե Հովհաննիսյան
15/03/2023 10:50
Երեկվա ասուլիսից մի բան պարզ դարձավ. Հայաստանը կանգնած է մեծ փորձության և մեծ ռազբորկայի շեմին։
Անհավանական է, բայց՝ փաստ. 100 տարվա պատմությունը մեր աչքի առաջ կրկնվում է։  Մեզ էլի սպառնում է ֆիզիկական վտանգ, մեր պետականությունը հարցականի տակ է։
Անհավանական է, բայց՝ փաստ. սա տեղի է ունենում մեր նույն սխալների պատճառով։ Մենք աղետի սպասում ենք այնպես, ինչպես այլ ժողովուրդներ՝ օդանավակայաններում ինքնաթիռի են սպասում։ Ուղղակի սպասում ենք։
Ստացվում է, որ 30 տարվա պետականության պատմությունը մեզ չի՞ տվել ոչինչ. ոչ՝ պետական մտածողություն, ոչ՝ պետական ինստիտուտներ, ոչ՝ անհատներ, ոչ՝ բովանդակություն։ Հնարավոր չէ հավատալ դրան։ Չի կարող նման բան լինել։
Կա տպավորություն, որ ոչ մի բան ժողովրդի վրա չի ազդում։ Մահերը, հազարավոր զոհերը, իր տնից 2 ժամվա հեռավորության վրա կռիվը. ոչինչ չի ազդում։ Իշխանավորների կոռուպցիոն պատմությունները, վեր խոյացող առանձնատներն ու լկտի պահվածքը չեն ազդում։  Շրջափակված Արցախը չի ազդում։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների արհեստական սուր վատացումը չի ազդում,  Ռուսաստանի՝ բաց տեքստով զգուշացումը, թե՝ նման երկրները կորցնում են պետականություն, չի ազդում, Ուկրաինայի կադրերը չեն ազդում։
Նման պետական և հոգեբանական փոսում հայտնված ժողովուրդները սովորաբար ծանր գին են վճարում։ Բայց նույնիսկ սա´ լավ չի հասկանում ժողովուրդը, չի հասկանում, որ դա իր, իր ընտանիքի աղետն է լինելու, այլ ոչ թե՝ ինչ-որ վերացական Հայաստանի և վերացական ժողովրդի։
Մյուս կողմից՝ բոլոր սոցհարցումներից ակնհայտ է դառնում, որ Հայաստանում կա մտածող-մտահոգ շերտ և ճիշտ աշխատելու դեպքում՝ կոնսոլիդացիոն մեծ ռեսուրս։ Ուրեմն կա հնարավորություն՝  աղետը կասեցնելու համար։ Պետք է հնարավորինս ճիշտ պատկերացնենք զարգացումները և ճիշտ կազմակերպենք աշխատանքը։
Եվս մեկ զարգացում, կարծես թե, լինելու է անխուսափելի՝ «Մեծ ռազբորկան»։ Երեկվա ասուլիսում Փաշինյանը, սովորության համաձայն, նորից կեղծեց մեր ընդհանուր պատմության որոշ դրվագներ։ Պատմության ամբողջական կեղծումից խուսափելու ու նաև ինքներս մեր հանդեպ ավելի անկեղծ լինելու համար պիտի սկսենք մեծ խոսակցություն, որ պատասխանենք կարևոր հարցերի. ինչո՞ւ այսպես եղավ, ինչո՞ւ 30-ամյա երրորդ հանրապետությունը փլուզվեց այսքան արագ, այսքան հեշտ ու այսքան ծանր գնով։ «Մեծ ռազբորկան» պիտի ներառի թե´ մինչև 2018-ը, թե´ 2018-ից հետո, թե´ նոյեմբերի 9-ից հետո ընկած ժամանակահատվածները։
Սրանից խուսափել կարծես թե հնարավոր չի լինելու, որովհետև գինը չափազանց թանկ է եղել՝ հայրենիքի կորուստ ու ահռելի զոհեր։
Այս մեծ խոսակցության նախաձեռնողը պետք է լինի հենց այն մտահոգ-մտածող շերտը, Հայաստանի վերականգնման նոր իշխանությունը, որը պետք է ստանձնի երկրի վերականգնման գործը։ Սա կօգնի՝ լինել առավելագույնս օբյեկտիվ և ազնիվ՝ իրար հանդեպ, խուսափել մեղքերն անվերջ իրար վրա բարդելու արատավոր շրջանից, ու միասին աշխատել՝ առանց ավելորդ, անիմաստ բարդույթների։

Из вчерашней пресс-конференции одно стало ясным: Армения стоит на пороге большого испытания и большой разборки – Ваге Ованнисян
15/03/2023 12:35
Из вчерашней пресс-конференции одно стало ясным: Армения стоит на пороге большого испытания и большой разборки.
Невероятно, но факт: 100-летняя история повторяется на наших глазах. Нам снова угрожает физическая опасность, под вопросом наша государственность.
Невероятно, но факт: это происходит из-за тех же наших ошибок. Мы ждем катастрофы так же, как другие народы ждут в аэропортах самолета. Просто ждем.
Получается, что 30-летняя история государственности нам ничего не дала – ни государственного мышления, ни государственных институтов, ни личностей, ни содержания? Невозможно в это поверить. Такого быть не может.
Создается впечатление того, что на наш народ ничего не действует. Смерти, тысячи жертв, война в 2 часах езды от дома – ничего не действуют. Коррупционные истории, возводимые особняки и наглое поведение власть имущих – не действуют. Блокадный Арцах не действует. Искусственное обострение и ухудшение отношений с Россией не действует. Предупреждение Москвы открытым текстом о том, что такие страны теряют государственность, не действует. Не действуют кадры из Украины.
Оказавшиеся в такой государственной и психологической яме народы, как правило, платят высокую цену. Но народ даже это плохо понимает: не понимает, что это станет катастрофой для него, для его семьи, а не какой-то абстрактной Армении или абстрактного народа.
С другой стороны, из всех соцопросов становится очевидно, что в Армении есть думающий, обеспокоенный слой и при грамотной работе – большой ресурс для консолидации. Значит, есть возможность остановить катастрофу. Мы должны по возможности правильно представлять процессы и правильно организовать работу.
Еще один процесс, кажется, будет неизбежным – «Большая разборка». На вчерашней пресс-конференции Пашинян, по привычке, снова сфальсифицировал некоторые эпизоды нашей общей истории. Во избежание полной фальсификации истории и для того, чтобы быть более искренними по отношению к самим себе, мы должны начать большой разговор, чтобы ответить на важные вопросы: почему так произошло, почему 30-летняя Третья республика распалась так быстро, так легко и такой тяжелой ценой? «Большая разборка» должна включать периоды как до 2018 года, так и после 2018 года, а также после 9 ноября 2020 года.
Избежать этого, кажется, невозможно, поскольку цена была слишком высокой – потеря Родины и колоссальные жертвы.
Инициатором этого большого разговора должен быть именно тот обеспокоенный- мыслящий слой, который должен взять на себя дело восстановления страны. Это поможет быть максимально объективными и честными, избегать порочного круга постоянного перекладывания грехов друг на друга и работать вместе – без лишних, бессмысленных комплексов.