Կարողացե՞լ է արդյոք Փաշինյանը կազմակերպել «չորս շարասյուներին». Արթուր Վանեցյան
«Հրապարակ»-ը մի քանի հարց է ուղղել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանին:
- Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում էր 2020 թվականի պատերազմում պարտության մասին եւ նոր վարկած առաջ քաշեց, որ բանակում «5-րդ շարասյուն» ենք ունեցել, որի պատճառով ենք պարտվել: Երեկ նաեւ պաշտոնից ազատվեց Տիգրան Փարվանյանը` Զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատարը: Միքայել Արզումանյանի կալանքն են երկու ամսով երկարացրել, Դավիթ Տոնոյանի դատն են ձգձգում` նա դեռ կալանավայրում է, Սեյրան Օհանյանի եւ Գրիգորի Խաչատուրովի դեմ են գործ հարուցել: Ի՞նչ «5-րդ շարասյան» մասին է խոսքը: Սա արդյո՞ք ուղիղ հրահանգ չէր` ուղղված դատական համակարգին, եւ զինվորականության նկատմամբ հերթական արշավի մեկնարկ:
- Վերջին երեք տարում Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմում պարտության բազմաթիվ պատճառներ է նշել, բայց այդպես էլ չի խոստովանում, որ գլխավոր մեղավորն ու պատասխանատուն ինքն է։ Ի՞նչ «հինգերորդ շարասյան» մասին է խոսքը։ Երկրի ղեկավարը պարտավոր է խոսել իրավական լեզվով։ Գոյություն ունի օրենսդրություն, գոյություն ունեն իրավապահ եւ արդարադատության մարմիններ։ Պատերազմից անցել է 3 տարի, այդ ժամանակը միանգամայն բավարար էր, որ բացահայտվեր այդ «հինգերորդ շարասյունը»։
Ավելին՝ եթե դա կար, ապա օր առաջ պետք է բացահայտվեր, որպեսզի կանխվեր հետագա սաբոտաժը կամ ապակառուցողական գործունեությունը։ Իհարկե, դավաճանության առանձին դեպքեր եղել են, տեսել ենք հաղորդագրությունները, բայց արդեն երեք տարի է անցել, որեւէ մեկը գիտի՞, թե ովքեր են այդ «հինգերորդ շարասյան» մեջ գտնվողները, ինչքանով են կազմակերպված, ով է կազմակերպել, ով է հրահանգներ տալիս։
Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի հայտարարում է, որ հենց վաղը կարող է նոր պատերազմ սկսվել, բայց նախորդ պատերազմի եւ պարտության մեղավորներին դեռ չի բացահայտել։ Իսկ գլխավոր մեղավորը, կրկնում եմ, հենց ինքն է՝ Նիկոլ Փաշինյանը։ Որովհետեւ անգամ եթե այդ «հինգերորդ շարասյունը» եղել է, այն պետք է բացահայտվեր եւ ոչնչացվեր անմիջապես պատերազմի ընթացքում։ Ավելին, դա չէր կարող լինել պարտության պատճառ։ Այսօր ինքներդ կարող եք համոզվել, որ բազմաթիվ այլ երկրներում «հինգերորդ շարասյուները» չեն խանգարում, որ այդ երկրների իշխանություններն ու ժողովուրդները արդյունավետ պայքար մղեն հանուն իրենց ազատության ու անկախության։ Չի խանգարում, որովհետեւ մնացած «չորս շարասյուներն» արդյունավետ կազմակերպվում են, իսկ արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանը կարողացել է կազմակերպել մյուսներին՝ նրանց, ովքեր չեն եղել այդ՝ իր պատկերացրած շարասյան մեջ։ Կասկած չունեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարողացել դա անել։
- Մի կողմից բանակը գլխատել, չզինել, չվերակառուցել, մյուս կողմից` հրաժարվել ՀԱՊԿ զորավարժություններից, ՀԱՊԿ քարտուղարի տեղակալի քվոտայից, վատթարացնել ռուս-հայկական հարաբերությունները, չխորացնել Իրանի հետ ռազմական համագործակցությունը: Միաժամանակ խոսել պատերազմի ու նոր էսկալացիայի մասին` հասարակությանը վախեցնելով նոր պատերազմով: Որքանո՞վ եք ռեալ համարում նոր պատերազմի վտանգը եւ ինչպե՞ս եք գնահատում բանակի վիճակն ու մեր պատրաստվածությունը նոր պատերազմին:
- Նոր պատերազմի վտանգի մասին մենք խոսել ենք նախորդի ավարտից անմիջապես հետո։ Այն պայմանները, որոնցով Փաշինյանը գնաց կապիտուլյացիայի, եւ այն օրակարգը, որ հնչեցնում էր Փաշինյանն արդեն երեք տարի, մեզ քայլ առ քայլ տանում են նոր էսկալացիայի։ Երբ մենք այս մասին խոսում էինք, Նիկոլը ժողովրդին վախեցնում էր, թե ընդդիմությունը պատերազմ է ուզում։ Երեկ արդեն ինքն իր ասուլիսում փաստացի նշեց, որ Ադրբեջանը թքած ունի իր առաջ քաշած օրակարգի վրա եւ ուզում է ստանալ այն ամենը, ինչ ինքն է ուզում, հակառակ դեպքում սպառնում է պատերազմով։ Եթե հիշում եք, Նիկոլ Փաշինյանը հենց ինքն էր հայտարարել, որ չգիտի, թե որտեղ են վերջանում Ադրբեջանի ցանկությունները։ Այսինքն՝ Նիկոլը մեր երկիրը հասցրել է այնտեղ, որ կա՛մ պետք է բավարարենք Ադրբեջանի չվերջացող ցանկությունները, կա՛մ էլ այլընտրանքը պատերազմն է։
Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ մյուս երկրների հետ հարաբերություններին, ես բազմաթիվ անգամ ասել եմ եւ այսօր էլ կրկնում եմ, որ գործընկերների հետ անազնիվ, անհետեւողական ու չհաշվարկված հարաբերությունները ոչ միայն չեն նպաստում Հայաստանի ռազմաքաղաքական ներուժի ավելացմանը, այլեւ ուղիղ սպառնալիք են ստեղծում Հայաստանի, Արցախի եւ, առհասարակ՝ հայ ժողովրդի համար։

Артур Ванецян: Смог ли Никол Пашинян организовать остальные «четыре колонны»?
Озвученные премьер-министром Николом Пашиняном заявления на пресс-конференции 14 марта до сих пор обсуждаются в политических кругах.
Газета «Грапарак» в этой связи задала несколько вопросов председателю партии «Родина», бывшему директору Службы национальной безопасности Артуру Ванецяну.
- Никол Пашинян 14 марта говорил о поражении в войне 2020 года и выдвинул новую версию, согласно которой у нас в армии была «5-я колонна», поэтому мы и проиграли. В тот же день, 14 марта, в отставку был отправлен командующий объединенной группировкой войск Армении и России генерал-майор Тигран Парванян. Кроме того, на 2 месяца продлили арест бывшему командующему Армией обороны Арцаха Микаелу Арзуманяну. Затягивают суд над бывшим министром обороны Армении Давидом Тонояном – он по-прежнему находится под стражей. Возбудили дело в отношении экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна и бывшего командира третьего армейского корпуса, генерал-майора Григория Хачатурова. О какой «5-й колонне» речь? Не было ли это прямой директивой судебной системе и началом очередной кампании против военных?
- За последние три года Никол Пашинян называл множество причин поражения в войне, но он так и не признает, что главным виновником и ответственным является он сам. О какой «пятой колонне» речь? Руководитель страны обязан говорить на языке права. Существуют законодательство, правоохранительные органы и органы правосудия. После войны прошло 3 года, этого времени было вполне достаточно, чтобы та самая «пятая колонна» была разоблачена.
Более того, если она существовала, то ее нужно было разоблачить как можно скорее, чтобы предотвратить дальнейший саботаж или деструктивную деятельность. Конечно, были отдельные случаи измены, мы видели сообщения, но прошло уже три года, кто-нибудь знает, кто входит в эту «пятую колонну», как они организованы, кто организовал, кто дает указания?
Никол Пашинян, фактически, заявляет, что прямо завтра может начаться новая война, но он все еще не разоблачил виновных в предыдущей войне и поражении. А главный виновник, повторяю, он сам – Никол Пашинян. Потому что, если даже эта «пятая колонна» и существовала, ее надо было выявить и нейтрализовать непосредственно во время войны. Более того, это не могло быть причиной поражения. Сегодня вы сами можете убедиться, что «пятые колонны» в многочисленных других странах не мешают властям и народам этих стран эффективно бороться за свою свободу и независимость. Не мешают, поскольку остальные «четыре колонны» организованы эффективно. А удалось ли Николу Пашиняну организовать остальных – тех, кто не был в той, представляемой им колонне? У меня нет сомнений, что Никол Пашинян не смог этого сделать.
- С одной стороны, обезглавливать армию, не вооружать и не восстанавливать ее, с другой стороны – отказываться от военных учений ОДКБ, квоты на должность заместителя генерального секретаря ОДКБ, ухудшать российско-армянские отношения, не углублять военное сотрудничество с Ираном. Одновременно с этим говорить о войне и новой эскалации, пугая общественность новой войной. Насколько реальной Вы считаете угрозу новой войны и как оцениваете состояние армии и нашу готовность к новой войне?
- Об угрозе новой войны мы говорили непосредственно после окончания предыдущей. Условия, на которых Пашинян пошел на капитуляцию, и та повестка дня, которую Пашинян озвучивал уже три года, шаг за шагом ведут нас к новой эскалации. Когда мы говорили об этом, Никол пугал народ – дескать, оппозиция хочет войны. 14 марта он сам на своей пресс-конференции, фактически, заявил, что Азербайджану наплевать на выдвинутую им повестку дня, Баку хочет получить все, что хочет, в противном случае грозит войной. Если помните, сам Никол Пашинян заявлял, что не знает, где заканчиваются желания Азербайджана. Другими словами, Никол довел нашу страну до того, что мы либо должны удовлетворять бесконечные желания Азербайджана, либо, в качестве альтернативы, столкнуться с войной.
Что касается отношений с ОДКБ, Россией, Ираном и другими странами, то я неоднократно говорил и сегодня повторяю: нечестные, непоследовательные и необдуманные отношения с партнерами не только не способствуют повышению военно-политического потенциала Армении, но и создают прямую угрозу для Армении, Арцаха и армянского народа в целом.