Քերոբյան. Անցած տարի Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 100 հազար ՌԴ քաղաքացի
Անցած տարի Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 100 հազար ՌԴ քաղաքացի: Զուտ վերաբնակեցումն անցյալ տարվա ընթացքում կազմել է 108-110 հազար, այսինքն՝ այդքան ռուսաստանցի տեղափոխվել է Հայաստան և մնացել մշտական բնակության, «Ведомости»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Քերոբյանի խոսքով՝ միջին հաշվով ռուսաստանցիները Հանրապետությունում բացում են «տարեկան 500 բիզնես»: Անցյալ տարի գրանցվել է 2500 իրավաբանական անձ՝ ռուս մասնակիցներով, ինչպես նաև 4000 անհատ ձեռնարկատեր։ Որոշ ընկերություններում աշխատակազմը կարող է հասնել 600-700 մարդու, հավելել է նախարարը։
Քերոբյանը մատնանշել է, որ ռուսների տեղափոխման շնորհիվ ապահովվել է Հայաստանի տնտեսության զգալի աճ՝ ընդհանուր 12,6 % աճից «տեղափոխումը կազմել է ավելի քան 3 տոկոսային կետ»։
Բացի այդ, Քերոբյանը նշել է, որ Մոսկվան և Երևանն ամբողջությամբ հրաժարվել են դոլարով և եվրոյով հաշվարկներից և օգտագործում են ազգային արժույթներ։ Նախարարը հայտնել է, որ դրա համար դրամն առայժմ ավելի նախընտրելի է, այն ավելի քիչ անկայուն է, քան ռուբլին, իսկ վերջին մեկ տարվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ դիրքերն ամրապնդել է գրեթե 20 %-ով։

Керобян: Более 100 тыс. российских граждан в 2022 году переехали в Армению
Более 100 тыс. российских граждан в 2022 году переехали в Армению, сообщил министр экономики страны Ваан Керобян в интервью «Ведомостям».
«Чистая релокация за 2022 год — примерно 108–110 тысяч граждан. То есть столько россиян приехали в Армению и остались на постоянное проживание», — отметил он.
По словам Керобяна, в среднем россияне открывают в республике «по 500 бизнесов в год». В прошлом году были зарегистрированы 2,5 тыс. юрлиц с российскими участниками и еще 4 тыс. ИП. В некоторых компаниях штат может достигать 600—700 человек, добавил министр.
Он указал, что благодаря переезду россиян был обеспечен значительный рост армянской экономики: из общего прироста в 12,6% «релокация создала более 3 процентных пунктов».
Общий рост экономической активности составил 14,2%, говорил ранее Керобян Керобян рассказал, что Москва и Ереван полностью отказались от расчетов в долларах и евро и пользуются национальными валютами. Министр отметил, что драм пока для этого более предпочтителен, он менее волатилен, чем рубль, и укрепился к доллару за прошлый год почти на 20%.