Վահագն Խաչատուրյանն ու Վենեսուելայի դեսպանն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի շրջափակմանն ու տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին
17/03/2023 15:02
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Վենեսուելայի Բոլիվարական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խեսուս Ռաֆայել Սալասար Վելասկեսը:
Նախագահ Խաչատուրյանը, շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին, մաղթել է հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք: «Այս տարի մեզ համար նշանակալի տարի է: Մենք նշելու ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 տարին և Ձեր նշանակումը կարծում եմ՝ շատ խորհրդանշական է այդ առումով: Կարծում եմ՝ մենք միասին ամեն ինչ կանենք, որ մեր հարաբերություններին նոր շունչ տանք և օգտագործենք մեր երկու պետությունների, ժողովուրդների ներուժը՝ հանուն մեր երկրների ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացման»,- ասել է նախագահը:
Դեսպան Վելասկեսը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նշել է. «Ինձ հետ բերել եմ Վենեսուելայի Բոլիվարական Հանրապետության նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի, ինչպես նաև ողջ Վենեսուելայի ժողովրդի ջերմ ողջույնները»:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-վենեսուելական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները և հեռանկարները: Նախագահ Խաչատուրյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի և Վենեսուելայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը լավ առիթ է երկկողմ փոխգործակցության զարգացման, քաղաքական երկխոսության մակարդակի բարձրացման համար:
Երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների համագործակցությունը: Դեսպան Խեսուս Ռաֆայել Սալասար Վելասկեսը շեշտել է, որ Վենեսուելայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի սպասվող նշանակումն իր կարևոր դերակատարությունը կունենա երկու երկրների միջև շփումների սերտացման և հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում ընդհանուր իրադրությանն, ադրբեջանական կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակմանն ու տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին: Երկուստեք շեշտվել է հակամարտությունների խաղաղ և առանց ուժի սպառնալիքի կարգավորման հրամայականը:

Ваагн Хачатурян и новоназначенный посол Венесуэлы обсудили перспективы развития двусторонних отношений
17/03/2023 15:45
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Боливарианской Республики Венесуэла в Армении Хесуса Рафаэла Саласара Веласкеса, сообщает пресс-служба президента республики.
Президент Хачатурян, поздравляя новоназначенного посла пожелал ему успехов и плодотворной работы. «Этот год для нас означен юбилеем: мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений, и Ваше назначение, думаю, в этом плане очень символично. Думаю, мы вместе сделаем всё, чтобы придать новое дыхание нашим отношениям и использовать потенциал наших двух государств и народов во имя повышения благополучия народов наших стран», - сказал президент.
Посол Веласкес, выразив благодарность за приём, отметил: «Я привёз с собой тёплые приветствия Президента Боливарианской Республики Венесуэла Николаса Мадуры, а также всего венесуэльского народа».
На встрече обсуждались возможности и перспективы развития армяно-венесуэльских отношений. Президент Хачатурян отметил, что 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Венесуэлой хороший повод для развития двустороннего взаимодействия, повышения уровня политического диалога.
Обоюдно подчёркнута важность сотрудничества двух стран на международных площадках. Посол Хесус Рафаэл Саласар Веласкес подчеркнул, что ожидаемое назначение посла Боливарианской Республики Венесуэла будет иметь важную роль с точки зрения упрочения контактов и развития отношений между двумя странами.
В ходе беседы речь шла о ситуации на Южном Кавказе в целом, а также о блокаде Азербайджаном Лачинского гуманитарного коридора и региональных проблемах. Обоюдно подчёркнута необходимость мирного урегулирования конфликтов без угрозы силой.