Ի՞նչ գիտեք, թե Արցախի իշխանությունները Ադրբեջանի հետ տեխնիկական հարցեր են քննարկում. Ալեն Սիմոնյան
Ես այդպիսի հնարավորություն չեմ տեսնում, լրագրողներին ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Արցախի՝ Ադրբեջանին վերաինտեգրման հարցում։
«Մեծ, շատ մեծ ճանապարհ պետք է անցնի, որ այդպիսի բան հնարավոր լինի։ Անկեղծ ասած, ես այսօր նման հնարավորություն չեմ տեսնում», - ասաց Սիմոնյանը։
Նա նշեց, թե ուրախ է, որ Արցախի հարցի շուրջ բանակցություններում բարձրացրել են Արցախի դերը։
Դիտարկմանը, թե Արցախի իշխանությունները տեխնիկական հարցեր են քննարկում՝ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց.
«Ի՞նչ գիտեք։ Հիմա Արցախի և Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են խոսակցության ինչ-որ եզրեր գտնել, և ես չեմ կարծում, թե պետք է մտնել այդ խոսակցության արանքը և փորձել մոդերատորի դեր խաղալ։ Իհարկե, մենք մեր կարծիքն ասում ենք, մեր դիրքորոշումները հայտնում ենք, բայց որոշումները կայացնում է Արցախի իշխանությունը»։

Я не вижу такой возможности, заявил сегодня спикер парламента Армении Ален Симонян, отвечая на вопрос, какова его позиция в вопросе интеграции Арцаха с Азербайджаном.
«Нужно пройти очень большей путь, чтобы подобное стало возможным. Честно говоря, я не вижу сегодня такой возможности», - сказал Симонян.
Он отметил, что рад тому, что переговоры вокруг вопроса Арцаха повысили роль Арцаха.
На замечание, что власти Арцаха обсуждают технические вопросы, Ален Симонян ответил:
«Откуда вы знаете? Сейчас власти Арцаха и Азербайджана пытаются найти какие-то точки соприкосновения для разговора, и я не думаю, что нужно вступать в этот разговор и пытаться играть роль модератора. Конечно, мы высказываем свое мнение, говорим о нашей позиции, но решения принимает власть Арцаха».