Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Արևմուտքի ծրագրով՝ առանց հասկանալու, որ պետք է շատ ավելի բազմաշերտ խաղալ՝ ինչպես անում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը ռուսական պլանից քաղում է այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը, արևմտյան պլանից՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։ Փաշինյանը, փոխանակ հասկանա իրավիճակի բարդությունը, մի կողմից՝ Արևմուտքի ձեռքն է բռնել, իսկ հիմա ինչպես պարզվում է՝ այդ հարցում էլ է սխալվել. վերջին ասուլիսին խոստովանեց, որ բրյուսելյան ֆորմատը ձախողված է, հարց՝ բա նախօրոք ինչու չէիր հաշվարկել։ Այդ մասին  Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նրա գնահատմամբ, Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ զիջում է՝ կարծելով, թե կընդհատի Ադրբեջանի կողմից բռնության կիրառումը, ինչ-որ պահի դա գործում է, հետո Ադրբեջանը, ստանալով այդ զիջումը՝ ոչինչ փոխարենը չտալով, դարձյալ սպառնում է՝ այս անգամ մեկ այլ զիջում կորզելու համար։ Այսպես կոչված խաղաղության դարաշրջանն ուղղակի սողացող պատերազմ է, որտեղ  մեզ բռնության կիրառմամբ բանակցությունների սեղան քարշ տալով, ինչ-որ բան ստորագրել ստիպելով իրագործում են սեփական օրակարգերը, ասում է Զուրաբյանը։
«Ինչ խաղաղության դարաշրջան։ Այն, որ Փաշինյանը նման գնահատականներ է տալիս, արդեն վկայությունն է իր ոչ ադեկվատ լինելու. նրա տրամաբանությունը, միջազգային քաղաքականության տիրապետումը, խնդիրների ըմբռնումը կասկածելի են։ Վերջին ասուլիսին 4,5 ժամ խոսեց՝ ոչ մի տրամաբանական միտք չասաց, մեղադրեց բոլորին, արդեն մեղավոր կարգում է նաև ժողովրդին. ակնարկները, թե հաջողելու համար կամք է պետք, նախապատրաստական աշխատանք է՝ հետագա ձախողումները վերագրելու հայ ժողովրդի կամքի բացակայությանը», - ասել է Զուրաբյանը։

«Премьер-министр Никол Пашинян четко идет по программе Запада, не понимая, что в политике нужно вести более многослойную игру, как делает президент Азербайджана Ильхам Алиев, который играет и с Россией, и с Западом, извлекая то, что выгодно ему: из российского плана извлекает решение проблемы так называемого Зангезурскго коридора, а из западного плана – признание территориальной целостности Азербайджана и интеграцию Арцаха в Азербайджан. Пашинян, вместо того чтобы понять серьезность ситуации, взял руку Запад, а сейчас, как выясняется, ошибся также в этом вопросе: на последней пресс-конференции он признался, что брюссельский формат провалился. Вопрос: а почему заранее не рассчитал?» - заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am заместитель председателя Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян.
По его оценке, Никол Пашинян постоянно идет на уступки, думая, что тем самым он остановит применение силы со стороны Азербайджана, какое-то время это действует, а потом Азербайджан, получив эту уступку и ничего не отдав взамен, снова начинает угрожать, чтобы в этот раз получить другую уступку. «Так называемая эпоха мира – это просто ползучая война, где нас под угрозой применения силы тащат за стол переговоров, реализуют собственную повестку, заставляя подписать что-то», - сказал Зурабян.
«Это уже обман. Какая эпоха мира? То, что Пашинян дает такие оценки, уже свидетельствует о его неадекватности. Он неадекватен: его логика сомнительна, восприятие проблем, знание международной политики – сомнительны. На последней пресс-конференции он говорил 4,5 часов, постоянно противоречил сам себе, не сказал ничего серьезного, обвинил всех: виновны все – Россия, Запад, пятая колонна, прежние, генералы, уже дошел то того, что виноват народ. Эти намеки на то, что для достижения успеха нам нужна воля – подготовка к тому, чтобы дальнейшие провалы свалить на отсутствие воли у армянского народа», - сказал Левон Зурабян.