ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակել է մարդու իրավունքների մասին 2022 թվականի իր զեկույցը, ուր, ըստ պետքարտուղարի, ուսումնասիրել է 200 երկրներում առկա իրավիճակը, այդ թվում` Հայաստանում։
Զեկույցը շեշտում է, որ երկրում առկա է համակարգային կոռուպցիայի ժառանգություն բազմաթիվ ոլորտներում՝ ներառյալ շինարարության, հանքարդյունաբերության, պետական կառավարման, խորհրդարանի, դատական համակարգի, գնումների ու պետական աջակցության տրամադրման:
Մինչդեռ ՀՀ վարչապետն իր վերջին ասուլիսում հայտարարեց, թե Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա։
«Անշնորհակալ գործ է վարչապետ կոչեցյալի «մտքերը» մեկնաբանելը։ Նրա խոսքերում ո՛չ տրամաբանություն կա, ո՛չ հետևողականություն։ Լրատվամիջոցները բազմիցս հրապարակել են նրա՝ իրար հակասող խոսքերը տարբեր տարիներին», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
«Նախ, արձանագրենք, որ աշխարհում դեռևս չի եղել որևէ իշխանություն, որն ընդունի իր կոռումպացվածությունը։ Երկրորդ՝ աշխարհում չկա որևէ պետություն, որը 100%-ով զերծ լինի կոռուպցիայից։
Երրորդ՝ 2018թ․ ստի և կեղծիքի հեղափոխությունից անմիջապես հետո վարչապետի ընտանիքը զարկ տվեց կոռուպցիային։ Խոսքը վերաբերում է վարչապետուհու հիմնադրամներին։ Սա կոռուպցիայի դասական օրինակ է։ Հաջորդը, նույն 2018թ․ ընտրություններն էին, երբ «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակում հայտնվեցին վարչապետի և վարչապետուհու ազգականները։ Սա էլ քաղաքական կոռուպցիայի դասական օրինակ է։ Հետո ստվերային պարգևավճարներ, մեկ անձից գնումներ, հարազատների ծաղկող բիզնեսներ, երեկվա պատմության ուսուցչի կողմից շքեղ հարսանիք և բնակարաններ։ Շարքն անվերջ է։ Ինչպես ասացի, որևէ երկիր զերծ չէ կոռուպցիայից, նույնը վերաբերել է մինչ 2018թ․ Հայաստանին։ Բայց այսօրվա իշխանությունը իր կոռումպացվածությամբ գերազանցել է մինչ այդ եղած Հայաստանի բոլոր իշխանություններին։
Այնպես որ, Հայաստանում առկա է համակարգային կոռուպցիա, որը անձամբ ղեկավարում է վարչապետ կոչեցյալը», - ասաց Ավետիք Իշխանյանը։

Государственный департамент США опубликовал доклад о правах человека в мире за 2022 год, в котором, по словам госсекретаря, представлена ситуация в изученных 200 странах мира, в том числе в Армении.
В докладе отмечается, что в стране остается наследие системной коррупции во многих сферах, включая строительство, горнодобывающую промышленность, государственное управление, парламент, судебную систему, закупки и государственные субсидии.
Между тем, премьер-министр Армении заявил на последней пресс-конференции, что в Армении нет системной коррупции.
«Комментировать слова так называемого премьер-министра – неблагодарное дело. В его словах нет ни логики, ни последовательности. СМИ неоднократно публиковали его противоречащие друг другу слова в разные годы», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель общественной организации «Хельсинский комитет Армении», правозащитник Аветик Ишханян.
«Во-первых зафиксируем, что в мире еще не было такой власти, которая признала бы свою коррумпированность. Во-вторых, в мире нет такой страны, в которой на 100% нет коррупции.
В-третьих, сразу после революции лжи и подлога в 2018 году семья премьер-министра дала толчок коррупции. Речь идет о фондах премьерши. Это классический пример коррупции. Следующее, в том же 2018 году состоялись выборы, когда в списке блока «Мой шаг» оказались родственники премьера и премьерши. Это тоже классический пример коррупции.  Потом начались теневые премии, закупки из одного источника, процветающий бизнес родственников, роскошная свадьба и квартиры человека, который еще вчера был учителем истории. Этот ряд можно продолжать бесконечно. Как я уже сказал, нет такой страны, где не было бы коррупции, то же самое касалось Армении до 2018 года. Но сегодняшняя власть своей коррумпированностью превзошла все бывшие до этого власти Армении.
Посему, в Армении существует системная коррупция, которой руководит лично так называемый премьер-министр», - сказал Аветик Ишханян.