Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ դնելու շուրջ. ՀՀ ԱԳ նախարար
Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հարցի շուրջ, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Հայաստանը համարում է, որ Լաչինի միջանցքի  ու նրա ռեժիմի շուրջ բանակցությունները  վաղուց ավարտվել են ու կարգավորումները տեղ են գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի  ու Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված փաստաթղթում:
Այնտեղ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքը մնում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ ու Ադրբեջանն անխոչընդոտ ապահովում է երկկողմանի երթևեկությունը», - նշեց ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց, որ սա ամրագրված պայմանավորվածություն է, ու Հայաստանը պետք է արդեն կասկած հայտնի հետագա բանակցությունների նպատահարմարության վերաբերյալ:
«Այսինքն՝  ի՞նչ իմաստ ունի  այլ հարցերի շուրջ ձեռք բերել պայմանավորվածություններ, եթե դրանք որոշ ժամանակ հետո անպայմանորեն խախտվելու են Ադրբեջանի կողմից: Ո՛չ, մենք  չենք բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ  դնելու շուրջ», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը:

Армения не ведет с Азербайджаном переговоры по вопросу размещения пропускного пункта в Лачинском коридоре, заявил сегодня в парламенте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Армения считает, что переговоры вокруг Лачинского коридора и его режима давно завершены и указаны в подписанном главами Армении, Азербайджана и России заявлении от 9 ноября.
Там говорится, что Лачинский коридор остается под остаётся под контролем миротворческого контингента РФ и Азербайджан гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору в обоих направлениях», - отметил Арарат Мирзоян.
Он отметил, что эта закрепленная договоренность и Армения должна выразить сомнение о целесообразности дальнейших переговоров.
«То есть, какой смысл имеет достижение договоренностей по другим вопросам, если через некоторое время они обязательно будут нарушены Азербайджаном? Нет, мы не ведем переговоры о размещении азербайджанского КПП в Лачинском коридоре», - заявил Арарат Мирзоян.