Նիդերլանդները շարունակում է ջանքեր գործադրել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ բացման համար
Նիդերլանդների խորհրդարանում մարտի 21-ին Եվրոպական առաջիկա գագաթաժողովին նվիրված քննարկումների ժամանակ Քրիստոնեական միություն կուսակցության պատգամավոր Ստինեկե վան դեր Գրաֆի հարցերին պատասխանելիս վարչապետ Մարկ Ռյուտեն հանդես է եկել Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ մի շարք հայտարարություններով։
Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիաՆ հայտնում է, որ վարչապետ Մարկ Ռյուտեն մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանը շատ սահմանափակ է մեկնաբանում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, իսկ Նիդերլանդների կառավարությունը դատավճիռն այդպես չի ընկալում։ Դրա մասին հստակ տեղեկացվել է Ադրբեջանի դեսպանը։
Մարկ Ռյուտեն վստահեցրել է, որ նիդերլանդական կողմը շարունակում է երկկողմ և Եվրամիության համատեքստում ակտիվ քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ բացման ուղղությամբ։
Պատգամավոր Ստինեկե վան դեր Գրաֆի այն հարցին թե ինչ քաղաքական հետևանքներ ունի այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը գազ է ներկրում Ռուսաստանից, որպեսզի կարողանա Եվրոպային գազ մատակարարել՝ ըստ պայմանավորվածության, վարչապետ Ռյուտեն պատասխանել է, որ Ադրբեջանը սահմանափակ քանակությամբ է գազ ներկրում Ռուսաստանից, այդուհանդերձ Եվրոպական հանձնաժողովը արդեն իսկ հայտարարել է, որ ռուսական գազի ներկրման հարցը քննարկելու է ադրբեջանական իշխանությունների հետ։

Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте во время обсуждений в Парламенте, посвященных предстоящему 21 марта Европейскому саммиту, отвечая на вопросы депутата от Партии христианского союза Стинеке ван дер Граафа, сделал ряд заявлений по поводу открытия Лачинского коридора.
Как сообщает Федерация армянских организаций Нидерландов, премьер-министр Марк Рютте особо отметил, что Азербайджан довольно ограниченно интерпретирует решение Международного суда ООН, хотя правительство Нидерландов не так воспринимает это решение. Об этом с определенностью был проинформирован посол Азербайджана.
Марк Рютте заверил, что голландская сторона продолжает предпринимать активные шаги для скорейшего открытия Лачинского коридора как в двустороннем формате, так и в формате Европейского союза.
На вопрос депутата Стинеке ван дер Граафа о политических последствиях того факта, что Азербайджан импортирует газ из России, чтобы поставлять его в Европу в соответствии с соглашением, премьер-министр Рютте ответил, что Азербайджан импортирует газ из России в ограниченных количествах. Однако Еврокомиссия уже заявила, что обсудит вопрос импорта российского газа с властями Азербайджана.