ԵԽԽՎ հանձնաժողովը Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի և ՄԻԵԴ-ի կողմից իրեն ուղղված միջոցները
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հրապարակել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ․
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովը մեծապես անհանգստացած է Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման հետևանքով առաջացող հումանիտար ճգնաժամով։
Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհն է:
Հանձնաժողովը լիովին սատարում է խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի մոնիտորինգի գծով համազեկուցողների 2023 թվականի փետրվարի 24-ի հայտարարությունը, որը կոչ է անում «անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել» և «անհապաղ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ոչ իրավաչափ և ապօրինի արգելափակումը»։
Հանձնաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ կատարել 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի և 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից իրենց ուղղված միջոցները, որոնց որոշումներում նշվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած Ադրբեջանի պարտավորությունը՝ «Երաշխավորելու է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով շարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը» (Եռակողմ հայտարարություն. հոդված 6):
Հանձնաժողովը նաև վկայակոչում է նույն հարցով Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված այլ միջազգային հայտարարություններ՝ այդ թվում․
- Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի և Արբեջանի մոնիտորինգի գծով չորս համազեկուցողների 2022թ․ դեկտեմբերի 16-ի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ նշվում է, որ «Միջանցքի երկայնքով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը պետք է շտապ վերականգնվի։ Մենք կոչ ենք անում 2020թ․ նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ», և
- Եվրոպական խորհրդարանի 2023թ․ հունվարի 19-ի բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ»:

Председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян опубликовал заявление Комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по юридическим вопросам и правам о блокировании Лачинского коридора.
«Комиссия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по юридическим вопросам и правам человека глубоко обеспокоена гуманитарным кризисом, возникшим вследствие продолжающейся блокады Лачинского коридора.
Лачинский коридор является дорогой жизни, связывающей жителей Нагорного Карабаха с Арменией.
Комиссия полностью поддерживает заявление содокладчиков Парламентской ассамблеи по мониторингу Армении от 24 февраля 2023 г., которая призывает «предпринять срочные действия» и «немедленно прекратить неправомерную и незаконную блокаду Лачинского коридора».
Комиссия также призывает власти Азербайджана безотлагательно выполнить меры, предписанные им Международным судом от 22 февраля 2023 года  и Европейским судом по правам человека от 21 декабря 2022 года, в решениях которых отмечается обязательство Азербайджана по трехстороннему заявлению, подписанному 9 ноября 2020 года: «Гарантировать  безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях» (пункт 6 трехстороннего заявления).
Комиссия также ссылается на другие международные заявления, адресованные властям Азербайджан по тому же вопросу, в том числе:
- совместное заявление четырех содокладчиков Парламентской ассамблеи Совета Европы по мониторингу Азербайджана и Армении от 16 декабря 2022 года, в котором отмечается, что «Свобода и безопасность передвижения людей и товаров по коридору должны быть срочно восстановлены. Мы призываем все стороны трехстороннего заявления от 9-10 ноября 2020 года немедленно принять необходимые меры», и
- резолюцию Европейского парламента от 19 января 2023 года о гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха».