Ինչպե՞ս են արձագանքելու ԵՄ դիտորդները ռուս զինծառայողների ուղղությամբ կրակելու դեպքին
Եղանակային վատ պայմանների հետևանքով մոլորված հայ զինծառայողը վերադարձել է առաջնագծի` մեր վերահսկողության հատված, սակայն դեռ մի շարք հարցերի պատասխան չկա: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ուշագրավ է դեպքի վայր մեկնած ռուս զինծառայողների և նրանց ուղղությամբ ադրբեջանցիների արձակած կրակահերթերի հանգամանքը, որի հետևանքով 2 ռուս զինծառայող վիրավորվել է:
Որքան գիտեմ՝ ադրբեջանցիները տեղյակ են եղել, որ ռուս զինծառայողները դեպքի վայր են մոտենում, սակայն դա նրանց չի խանգարել ռուս զինվորականների ուղղությամբ կրակ արձակել:
Նման դեպքերում կարևոր է հասկանալ, թե գործառութային իմաստով ինչ խնդիրներ են լուծում ռուս զինծառայողներն ու ԵՄ քաղաքացիական դիտորդները:
Եթե ռուս զինծառայողների գործողությունները, ընդհանուր առմամբ, պարզ են` դրանք կարգավորվում են 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ռուս-հայկական պայմանավորվածություններով, ապա դեռ հստակ չէ, թե նման դեպքերում ինչպե՞ս են արձագանքելու ԵՄ դիտորդները` դրանք հետագայում տեղ են գտնելու ընթացիկ փակ զեկույցներու՞մ, թե՞ դրանք բերելու են ընթացիկ արձագանքի»:

Заблудившийся из-за плохих погодных условий армянский военнослужащий вернулся на участок передовой, находящийся под нашим контролем, однако несколько вопросов все еще остаются без ответа. Об этом написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Примечательно обстоятельство отправившихся на место происшествия двух российских военнослужащих и их обстрела азербайджанцами, в результате чего двое военнослужащих, русских по национальности, были ранены.
Насколько я знаю, азербайджанцы знали о том, что российские военнослужащие приближаются к месту происшествия, однако это не помешало им открыть огонь в направлении российских военнослужащих.
В подобных случаях важно понять, какие задачи в функциональном смысле решают российские военнослужащие и гражданские наблюдатели ЕС?
Если действия российских военнослужащих в целом понятны, они регулируются последовавшими за 44-дневной войной российско-армянскими договоренностями, то пока неясно, как будут реагировать наблюдатели ЕС в подобных случаях, найдут ли место эти инциденты в дальнейших текущих закрытых докладах, или приведут к текущей реакции?» - отметил Тигран Абрамян.