Ադրբեջանական անպատժելիությանը վերջ դնելու համար միջազգային դերակատարների կոչերը պետք է փոխարինվեն պատժիչ գործողություններով․ Արցախի ՄԻՊ-ը՝ Արգենտինայում
23/03/2023 15:07
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մարտի 20-22-ը Արգենտինայի Հանրապետության մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում մասնակցել է Մարդու իրավունքների համաշխարհային երրորդ ֆորումին։
Ֆորումի շրջանակներում կազմակերված «Մարդու իրավունքների խախտումներն ու ցեղասպանության սպառնալիքները» խորագրով քննարկմանը Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է 2020 թվականի աշնանն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո իրականացված ռազմական հանցագործությունները, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները։
Պաշտպանը մանրամասն փաստեր է ներկայացրել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից համակարգային և հետևողական կերպով իրականացվող էթնիկ ատելության հանցավոր քաղաքականության վերաբերյալ, որի անհերքելի վերջնանպատակն Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունն է։
Այս համատեքստում Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է Արցախի՝ 2022 թ․ դեկտեմբերի 12-ից շարունակվող ամբողջական շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներին։ Պաշտպանն ընդգծել է, որ ի հեճուկս շրջափակման անհապաղ վերացման վերաբերյալ միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերի՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր հանցավոր վարքագիծը՝ անտեսելով անգամ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։ Ուստի, ադրբեջանական ամենաթողությանն ու անպատժելիությանը վերջ դնելու համար միջազգային դերակատարների կոչերն ու հայտարարությունները պետք է փոխարինվեն գործնական ու պատժիչ գործողություններով՝ ստիպելով Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքն ու դրա պահպանման համար ստեղծված կառույցների հեղինակությունը։
«Շրջափակման և Ադրբեջանի կողմից կրկնվող հանցագործությունների հետևանքով Արցախում ամբողջությամբ խաթարված է մարդկանց բնականոն կյանքը, ինչը հանգեցնում է 120 000 մարդու, այդ թվում 30 000 երեխաների տարրական իրավունքների կոպտագույն խախտումների։ Այն իրավիճակը, որում ապրում է Արցախի ժողովուրդը, ամեն օր առևերեսվելով գոյաբանական խնդիրների և սպառնալիքների, հստակ փաստում է, որ սեփական հայրենիքում ազատ ապրելու Արցախի ժողովրդի իրավունքի երաշխավորման համար անառարկելի անհրաժեշտություն է նրա ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը»,- նշել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն աշխատանքային այցով Հարավային Ամերիկայում է գտնվում ՀՅԴ Հայ դատի Հարավային Ամերիկայի հանձնախմբի հրավերով։

Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян 22-22 марта в столице Аргентины Буэнос-Айресе принял участие в III Всемирном форум по правам человека.
В ходе организованного в рамках форума обсуждения «Нарушения прав человека и угрозы геноцида» Гегам Степанян представил военные преступления, грубейшие нарушения прав человека и международных гуманитарных прав, совершенные Азербайджаном в ходе развязанной против народа Арцаха в 2020 году войны и после этого.
Омбудсмен Арцаха представил подробные факты проводимой Азербайджаном против народа Арцаха системной и последовательной преступной политики этнической ненависти, окончательной целью которой является этническая чистка и геноцид народа Арцаха.
В данном контексте Гегам Степанян обратился к создавшемуся в результате продолжающейся с 12 декабря 2022 года полной блокады Арцаха гуманитарному кризису и широкомасштабному нарушению прав человека. Омбудсмен подчеркнул, что несмотря на многочисленные призывы международного сообщества о немедленном прекращении блокады, Азербайджан продолжает свое преступное поведение, игнорируя решение Международного суда ООН. Посему, чтобы поставить конец азербайджанской вседозволенности и безнаказанности, международное сообщество должно перейти от призывов и заявлений к действенным и принудительным мерам, заставив Азербайджан уважать международное право и авторитет структур, созданных для его соблюдения.
«Вследствие блокады и повторяющихся со стороны Азербайджана преступлений в Арцахе полностью нарушена нормальная жизнь людей, что приводит к грубейшим нарушениям элементарных прав 120 000 людей, в том числе 30 000 детей. Ситуация, в которой живет народ Арцаха, каждый день сталкиваясь с экзистенциальными проблемами и угрозами, четко фиксирует, что признание права народа Арцаха на самоопределение является неоспоримой необходимостью для гарантирования его права – свободно жить на своей Родине», - отметил Гегам Степанян.
Защитник прав человека Арцаха находится с рабочим визитом в Южной Америке по приглашению Комитета Ай дата АРФД Южной Америки.