«Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա», «Նոր էսկալացիա չի լինի»․ Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր առավոտյան Ադրբեջանի կողմից նոր էսկալացիայի վտանգի մասին հայտարարած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ նոր էսկալացիա չի լինի։ Նա ընդգծել է նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կկնքվի։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կկնքվի խաղաղության պայմանագիր, և այն հիմնված կլինի բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված պաշտոնական հայտարարությունների վրա։ Նոր էսկալացիա չի լինի։ Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն աջակցի այս նարատիվին»,- գրել է Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր, կառավարության նիստին, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր․ «Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա»։ Նա այս հայտարարությունն արել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունների ֆոնին։
Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ նոր էսկալացիայի ու նոր ագրեսիայի վտանգի մասին նշվել է նաև ՀՀ ԱԳՆ վերջին հայտարարություններում,  նաև նախօրեին  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի կողմից՝ ԱԺ- կառավարություն հարցուպատասխպանի ժամանակ։

Заявивший сегодня утром об опасности новой эскалации со стороны Азербайджана премьер-министр Армении Никол Пашинян написал в своем микроблоге в Twitter, что новой эскалации не будет. Он также подчеркнул, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет заключен.
«Мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет, и он будет основан на совместных официальных заявлениях, принятых на высшем уровне. Новой эскалации не будет! Международное сообщество должно решительно поддержать этот нарратив», - написал Пашинян.
Напомним, сегодня на заседании правительства Никол Пашинян заявил: «Азербайджан развивает ситуацию в сторону новой эскалации». Он выступил с таким заявлением на фоне последних высказываний президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Об угрозе новой агрессии со стороны Азербайджана против Армении и Арцаха говорится также в последних заявлениях МИД Армении, об этом заявил накануне в парламенте и глава МИД Армении Арарат Мирзоян.