Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպմանը քննարկվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության և բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման հարցը։ Քննարկվել են նաև փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարները։
ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն խոսել է գործընկերային հարաբերությունների հաստատման մասին, որին մեծապես նպաստում են ցուցահանդեսային և տոնավաճառային միջոցառումները, գործունեության կոնկրետ ոլորտին նվիրված թեմատիկ միջոցառումները և ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնավոր այցերը։
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հավելել է, որ մարզեր այցելելն իր աշխատանքի կարևոր մասն է։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել ու զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները։
Դեսպանն այցելել է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ, որտեղ հանդիպել է ուսանողների և Իջևանի Ռուսական տան կոնտակտային կենտրոնի ղեկավար Մարատ Զուրաբյանի հետ:
Այնուհետև Սերգեյ Կոպիրկինը Իջևանի Ռուսական կենտրոնում այցելել է ռոբոտաշինության բաց դասին։ Դեսպանը գրքեր է նվիրել ուսանողներին և աշակերտներին և հաջողություն մաղթել ուսման մեջ։

Губернатор Тавушской области Айк Галумян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла России в Армении Сергея Копыркина.
В ходе встречи обсуждался вопрос межрегионального сотрудничества и укрепления дружественных отношений между Арменией и Россией. Были обсуждены также перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
Торговый представитель Российской Федерации в Армении Анна Донченко рассказала о об установлении партнерских отношений, чему во многом способствует выставочная и ярмарочная деятельность, тематические мероприятия, которые посвящены конкретной сфере деятельности, частные визиты представителей компаний.
Посол России в Армении Сергей Копыркин добавил, что посещение областей Армении – важная часть его работы. Он отметил, что важно сохранять и развивать дружественные отношения.
Посол также посетил Иджеванский филиал ЕГУ, где встретился со студентами и руководителем контактного центра Русского дома в Иджеване Маратом Зурабяном.
Затем Сергей Копыркин побывал на открытом уроке по робототехнике в Русском центре Иджевана. Посол подарил книги студентам и ученикам и пожелал успехов учебе.