Պահանջեք ձեր նախագահից կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները․ Դավիթ Խաժակյանն արձագանքել է ադրբեջանցի պատվիրակի կեղծ թեզերին (Տեսանյութ)
27/03/2023 14:47
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կառավարման խորհրդի անդամ Դավիթ Խաժակյանը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների Կոնգրեսի 44-րդ հերթական նստաշրջանի ժամանակ պատասխանել է Ադրբեջանի պատվիրակ Հումբաթ Հուսեյնովի կեղծ քարոզչական թեզերին, ով ներկայացնում է «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցությունը։
Հուսեյնովը, համապատասխան Ադրբեջանի պետական քարոզչական նոր թեզերին, խոսել է անցյալում, իբրև թե, Հայաստանից տեղահանված անձանց իրավունքների մասին։
Դավիթ Խաժակյանը, պատասխանելով Հուսեյնովին, նախ մեջբերել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնության 7-րդ դրույթը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում էր երաշխավորել ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ։ Խաժակյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը հրաժարվում է կատարել այս պարտավորությունը, և հրաժարվում է վերադարձնել փախստականներին Շուշի, Հադրութ և այլ շրջաններ։
Խաժակյանը խոսել է նաև Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման մասին և հորդորել ադրբեջանցի պատվիրակներին՝ խոսել իրենց նախագահի հետ և հորդորել իրականացնել բոլոր այն պարտավորությունները, որոնք նոյեմբերի 9-ից ստանձնել է ադրբեջանական կողմը, ինչպես նաև ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։

Член правления партии «Светлая Армения» Давид Хажакян на 44-й очередной сессии Конгресса местных и региональных властей Совета Европы ответил на ложные тезисы азербайджанского делегата Гумбата Гусейнова.
Гусейнов, следуя новым тезисами государственной политики Азербайджана, заявил о правах якобы перемещенных в прошлом из Армении азербайджанцев.
Давид Хажакян, в ответ на заявления делегата, в первую очередь процитировал положение 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, которым Азербайджан обязался гарантировать возвращение внутренне перемещенных лиц и беженцев на места их проживания в Нагорном Карабахе и прилегающих районов. Хажакян отметил, что азербайджанская сторона отказывается выполнять это обязательство и отказывается возвращать перемещенных лиц и беженцев в Шуши, Гадрут и в другие районы.
Хажакян обратился также к незаконному блокированию Лачинского коридора со стороны Азербайджана и предложил азербайджанскому делегату поговорить со своим президентом и призвать его выполнить все обязательства, которые Азербайджан взял на себя по трехстороннему заявлению от 9 ноября, а также разблокировать Лачинский коридор.