Եթե ճապոնացիները կարողացել են սակուրայի ծաղկելը ստանալ, միրգը՝ ոչ, մենք էլ նույնը կարող ենք անել ծիրանենու պարագայում. Ավինյան (Տեսանյութ)
27/03/2023 11:17
Բոլոր ինվազիվ տեսակի ծառատեսակները, որոնք իրենց կենսունակության ավարտին են մոտեցել, պետք է փոխարինվեն, և դա, ընդհանուր առմամբ, 7-8 տարվա ծրագիր է, քաղաքապետարանի գործակարգավորական նիստի ընթացքում հայտարարեց Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այս ծառատեսակները պետք է փոխարինվեն՝ անկասկած», - ասաց Ավինյանը։
Երևանի «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանն ասաց, թե փոխարինվող 2500 ծառերից ընդամենը 150-ն է սակուրա։
«Բայց լրատվական հոսքից ինձ մոտ տպավորություն էր, թե մենք գնել ենք 2500 սակուրա։ Նշեմ, որ սակուրան միայն Ճապոնիայում չի աճում, Վաշինգտոնում էլ կա և, իրապես, շատ գեղեցիկ ծառեր են», - ասաց Ավինյանը՝ անդրադառնալով Կասկադի հին ծառերը սակուրաներով փոխարինելու քննարկումներին։
«Կասկադը Երևանի սիրտն է, և այդ սրճարանների մոտի բոլոր ծառատեսակները միանշանակ պետք է փոխարինվեն։ Թե ինչով պետք է փոխարինվեն, այն հարցերից է, որ պետք է դրվի հանրային քննարկման։ Գալիք 50-100 տարվա համար մենք նախանշում ենք, թե ինչ տեսք է ունենալու Կասկադը։ Այդտեղ երևանցիների կարծիքը կարելի է և պետք է հաշվի առնել։ Կարծում եմ, որ եթե ճապոնացիները կարողացել են սակուրա տեսակից, որը բալենի է, ծաղկելը ստանալ, միրգը՝ չստանալ, մենք, վստահաբար, նույնը կարող ենք անել ծիրանենու հետ։ Խնդրում եմ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել», - հայտարարեց Տիգրան Ավինյանը։
Նա ասաց, թե Երևանում մոտ 200 հազար ծառ պետք է տնկել 7-8 տարվա ընթացքում։
«Սա նշանակում է, որ մենք չպետք է անընդհատ գնենք այդ ծառերը։ Պետք է ունենանք տնկարաններ, պետք է աշխատենք այդ տնկիների վրա և ստանանք այն տեսակները, որոնք դառնալու են Երևանի կանաչ դեմքը»։

Все инвазивные виды деревьев, утратившие свою жизнеспособность, должны быть заменены. В целом эта программа предусмотрена на 7-8 лет, заявил сегодня на диспетчерском совещании в мэрии Еревана вице-мэр Тигран Авинян.
«Эти виды деревьев, несомненно, должны быть заменены», - сказал он.
Директор ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» Армен Бегоян сказал, что из 2500 деревьев, приобретенных для замены старых, только 150 сакур.
«Но из новостного потока у меня создалось впечатление, что мы закупили 2500 сакур. Отмечу, что сакуры растут не только в Японии, в Вашингтоне тоже есть, и действительно, это очень красивые деревья», - сказал Авинян, касаясь обсуждений в связи с обрезкой толстоствольных деревьев на Каскаде.
«Каскад – это сердце Еревана и все деревья рядом с этими кафе однозначно должны быть заменены. Какими видами деревьев они должны быть заменены – вопрос, который должен быть вынесены на обсуждение общества. Мы обозначаем, какой вид должен иметь Каскад в предстоящие 10-100 лет. Здесь можно и нужно учитывать мнение ереванцев. Думаю, что если японцы смогли добиться того, что деревья сакуры – один из видов вишни – только цветут, но не плодоносят, мы можем сделать тоже самое с абрикосовым деревом. Прошу вести работы в этом направлении», - заявил Авинян.
Он сказал, что в Ереване в течение 7-8 лет нужно посадить 200 деревьев.
«Это не означает, мы должны постоянно приобретать эти деревья. У нас есть питомники, и мы должны работать над тем, чтобы эти саженцы стали зеленым лицом Еревана», - сказал он.