Այսօր քաղաքացիական պաշտպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ մի շարք պատասխանատուների մասնակցությամբ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Քննարկվել է մի խումբ հարցեր կառավարության որոշմամբ իրավակարգավորման ենթարկելու անհրաժեշտությունը, ծրագրվել է ամբողջությամբ վերանայել ռազմական դրության ժամանակ զինապարտ քաղաքացիներին անվանական ամրագրման առկա մոտեցումը, նախատեսվել է կառավարության որոշմամբ սահմանել այն մասնագիտությունները և ծառայությունները, որոնց տիրապետող կամ որոնք մատուցող անձինք կարող են ներգրավվել քաղաքացիական պաշտպանության աշխատանքներին, պլանավորվել է ամբողջությամբ օգտագործել արցախյան պատերազմի վետերանների, հաշմանդամների ու այլ անձանց հնարավորություններն այնպես, որպեսզի ամբողջությամբ վերացվի քաղաքացիական պաշտպանության աշխատանքներին զինապարտ քաղաքացիներին ներգրավելու անհրաժեշտությունը:
Քաղաքացիական պաշտպանության աշխատանքներին ներգրավված յուրաքանչյուր անձ առաջիկայում կստանա համապատասխան քարտ, որում նշված կլինի նրա դերը, առաջադրված խնդիրը և պարտականությունները»։

Сегодня в правительстве состоялось совещание по вопросам гражданской обороны с участием ряда ответственных лиц, сообщил на своей странице в Facebook государственный министр Республики Арцах Герген Нерсисян.
«Обсуждена необходимость правового урегулирования ряда вопросов решением правительства, планируется полностью пересмотреть нынешний подход к бронированию военнообязанных граждан во время военного положения, предусматривается установить решением правительства профессии и услуги, в соответствии с которыми лица могут быть привлечены к работам по гражданской обороне, планируется таким образом использовать возможности ветеранов, инвалидов арцахской войны и других лиц, чтобы полностью исключить необходимость привлечения военнообязанных граждан к работам по гражданской обороне.
Каждый участвующий в работах по гражданской обороне человек вскоре получит соответствующую карточку, в которой будут указаны его роль, поставленные задачи и обязанности», - написал Гурген Нерсисян.