Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը դիրքային ենթակառուցվածքներ է ստեղծում այնպիսի հատվածներում, որ 5 կմ-ոց միջանցքային տրամաբանության մեջ են․ Աբրահամյան
Սա զուտ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթի խախտման արձանագրում չէ, խնդիրը շատ ավելի մեծ է, երբ դիտարկում ես ադրբեջանական լկտիության ու անպատժելիության համատեքստում, անդրադառնալով Արցախում Ադրբեջանի դիրքային բարելավման այսօրվա փորձին՝ գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ուշագրավ է համարել այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական կողմը դիրքային ենթակառուցվածքներ է ստեղծում այնպիսի հատվածներում, որ 5 կմ-ոց միջանցքային տրամաբանության մեջ են:
«Ադրբեջանն այսօր ևս փորձել է դիրքային բարելավումների գնալ շփման գծի Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի հատվածում, ինչը, ըստ ՊԲ-ի, կանխվել է:
Արդեն 2 օր է՝ ադրբեջանցիներն ակտիվ աշխատանքներ են իրականացնում Ստեփանակերտից Շուշիի ու նրա հարակից տեղանքում և այնտեղից դեպի Լիսագոր հատվածում:
Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը դիրքային ենթակառուցվածքներ է ստեղծում այնպիսի հատվածներում, որ 5 կմ-ոց միջանցքային տրամաբանության մեջ են:
Սա զուտ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթի խախտման արձանագրում չէ, խնդիրը շատ ավելի մեծ է, երբ դիտարկում ես ադրբեջանական լկտիության ու անպատժելիության համատեքստում: Բոլորս արդեն հոգնել ենք Ադրբեջանի այս կամ այն չկատարած պայմանավորվածությունը մատնանշելուց, սակայն խնդիրն այն է, որ յուրաքանչյուր միջադեպ, ահաբեկչություն, հարձակում նոր ճանապարհ է բացում շատ ավելի խոշոր էսկալացիայի համար», - նշել է նա:

Это не просто констатация нарушения трехстороннего документа от 9 ноября 2020 года, проблема намного глубже, когда рассматриваешь ее в контексте азербайджанской наглости и безнаказанности, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он посчитал примечательным то обстоятельство, что азербайджанская сторона создает позиционные инфраструктуры на таких участках, которые находятся в пятиметровом коридоре.
«Азербайджан сегодня пытался добиться улучшения позиций на линии соприкосновения рядом с грунтовой дорогой Степанакерт-Лисагор, что согласно Армии обороны Арцаха, было предотвращено.
Уже 2 дня азербайджанцы проводят активные работы на участке, ведущем из Степанакерта в Шуши и прилегающей местности, и оттуда к Лисагору.
Примечательно, что азербайджанская сторона создает позиционные инфраструктуры на таких участках, которые находятся в пятикилометровой коридорной логике.
Это не просто зафиксированное нарушение трехстороннего документа от 9 ноября 2020 года, проблема намного больше, когда рассматриваешь ее в контексте азербайджанской наглости и безнаказанности. Мы все уже устали указывать на ту или иную невыполненную Азербайджаном договоренность, однако проблема в том, что каждый инцидент, теракт, нападение – открывают новый путь для более крупной эскалации», - отметил он.