Կանադայի արտգործնախարարը Բաքվին կոչ է արել բացել Լաչինի միջանցքը և ազատել հայ ռազմագերիներին
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին խորհրդարանում լսումների ժամանակ Ադրբեջանին կոչ է արել վերաբացել Լաչինի միջանցքը և ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կանադայի խորհրդարանում կայացած քննարկման ժամանակ պատգամավոր Ջին Յիփը ներկայացրել է Կանադայի հայ համայնքի մտահոգությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության աճի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ: Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքն արդեն ավելի քան 100 օր է՝ արգելափակված է, ինչը հանգեցրել է մարդասիրական ճգնաժամի:
Ջին Յիփը արտգործնախարար Մելանի Ջոլիին խնդրել է ներկայացնել Կանադայի կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերն այս հարցի շուրջ:
«Ես կիսում եմ կանադահայերի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի մտահոգությունները: Մենք շարունակում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ անել վերաբացել Լաչինի միջանցքը, մենք պետք է կանխենք հումանիտար ճգնաժամի վատթարացումը: Կանադան աջակցում է 2020 թ.-ի հրադադարի համաձայնագրին, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների վերադարձին», - ասել է Մելանի Ժոլին:
Կանադայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ կարևոր է հարգել հրադադարը, որին աջակցում է նաև ԵՄ դիտորդական խումբը:

Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли во время слушаний в Парламенте страны призвала Азербайджан открыть Лачинский коридор и освободить всех армянских военнопленных.
Как передает «Арменпресс», в ходе обсуждений в Парламенте депутат Джин Йип представила обеспокоенность армянской общины Канады в связи с ростом напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном и нагорно-карабахским конфликтом. Депутат напомнил, что Лачинский коридор перекрыт уже более 100 дней, что привело к гуманитарному кризису.
Джин Йип попросила министра иностранных дел представить шаги, предпринятые правительством Канады по этому вопросу.
«Я разделяю озабоченность армян Канады и армян Нагорного Карабаха. Мы продолжаем призывать власти Азербайджана открыть Лачинский коридор, мы должны предотвратить обострение гуманитарного кризиса. Канада поддерживает заявление о прекращении огня от 2020 года, включая и вопрос возвращения армянских военнопленных», - ответила Мелани Жоли.
Глава внешнеполитического ведомства Канады подчеркнула, что необходимо соблюдать режим прекращения огня, который также поддерживается и группой наблюдателей ЕС.