«Ես քաղաքական գործունեությամբ չեմ զբաղվել». Էդգար Ղազարյանը չի կարծում, որ իրեն կասեն «ընդդիմության իրավունքների պաշտպան»
28/03/2023 12:29
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները համատեղ նիստում որոշել են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնում առաջադրել Էդգար Ֆերդինանդի Ղազարյանի թեկնածությունը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Էդգար Ղազարյանն ասաց, թե իրեն ՄԻՊ պաշտոնում առաջադրելու նախաձեռնությունը պատկանում է «Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժմանը։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ տևական ժամանակ Ազգային ժողովի խմբակցություններից ոչ մեկը չէր առաջադրում Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկանծու, «Միասին» նախաձեռնությունը, որի անդամ եմ նաև ես, քննարկման արդյունքում որոշեց դիմել ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին՝ դիտարկելու իմ թեկնածությունը, որից հետո խմբակցությունները միասնաբար որոշում են կայացրել իմ թեկնածությունն առաջադրելու մասին»,- նշեց Ղազարյանը։
Նա գրավոր տվել է իր համաձայնությունն ու անհրաժեշտ փաստաթղթերը. առաջիկայում նախատեսում է հանդիպում-քննարկում ունենալ ԱԺ երեք խմբակցությունների պատգամավորների հետ։
Ինչպե՞ս է պատկերացնում՝ ընտրվելու դեպքում ո՞նց է աշխատելու իշխանության հետ՝ ընդդիմության ՄԻՊ թեկնածուն ասաց՝ կարծում է, որ իր փորձառությամբ, իր գիտելիքներով ու ունակություններով կարող է լավագույնս կատարել ՄԻՊ-ի ֆունկցիաները։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանին ընտրում են Ազգային ժողովի պատգամավորները, իսկ յուրաքանչյուր պատգամավոր որոշում է կայացնում սեփական խղճից ու համոզմունքներից ելնելով։ ՄԻՊ-ին ընտրում են փակ գաղտնի քվեարկությամբ, ինչը նշանակում է, որ պատգամավորներն իրենց որոշումը կայացնելուց լինեն ազատ, անկաշկանդ՝ անգամ իրենց խմբակցությունների դիրքորոշումն ունենալու պարագայում։ ԱԺ պատգամավորները պարտավոր են ընտրել ՄԻՊ, դա իրենց պարտավորությունն է, Սահմանադրությամբ ՄԻՊ-ին կարող է ընտրել միայն Ազգային ժողովը։ Հիմա ո՞ւմ պետք է ընտրի ԱԺ-ն, ես, կարծում եմ, որ իշխանական խմբակցությունն այս պարագայում, երբ ընդդիմադիր խմբակցություններն առաջադրել են թեկնածու, պետք է թեկնածու չառաջադրի ու ընտրի ընդդիմության կողմից առաջադրված թեկնածուին, որովհետև Մարդու իրավունքների պաշտպանը այն ինստիտուտն է, այն պաշտոնյան է, որը պետք է անկախ լինի, հատկապես իշխանություններից, որովհետև ՄԻՊ-ը պաշտպանում է մարդկանց իրավունքները իշխանությունների գործողություններից, հետևաբար, նա ոչ մի պարագայում չի կարող լինել իշխանական խմբակցության բարեհաճությունը վայելող մեկը»,- ընդգծեց Էդգար Ղազարյանը։
Ընդդիմության թեկնածուն համաձայն չէ դիտարկմա հետ, որ ինքը քաղաքականացված անձ է ու, ինչպես նախկին ՄԻՊ-ի դեպքում  ընդդիմությունն ասում էր «ՔՊ-ի իրավունքների պաշտպան», այս դեպքում՝ իրեն են ասելու «ընդդիմության իրավունքների պաշտպան»։
«Ես քաղաքական գործունեությամբ չեմ զբաղվել, ես զբաղվել եմ բացառապես հասարակական գործունեությամբ՝ պաշտպանելու համար մեր պետության ու մեր քաղաքացիների իրավունքները գործադիր ու օրենսդիր իշխանության մեծամասնության ղեկին հայտնված ապազգային տարրերի գործողություններից։ Դա քաղաքականության հետ կապ չունի, դա ազգային-ազատագրական պայքարի, իրավունքների պայքարի բաղադրիչ գործողություն է։ Իսկ ՄԻՊ պաշտոնում ես առաջադրվել եմ օրենքի հստակ տրամաբանությամբ, այսինքն՝ բոլոր իմ արած այն հայտարարությունները, որոնք իրենց մեջ որոշակի քաղաքական տարր են պարունակել, բնականաբար, օրենքն արգելում է Պաշտպանին զբաղվել քաղաքական որևէ գործունեութամբ, ընտրվելու պարագայում իրականացնելու եմ բացառապես պաշտպանի սահմանադրական լիազորություննեը»,- ասաց Էդգար Ղազարյանը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը թափուր է 2023 թվականի հունվարի 23-ից, երբ հրաժարական ներկայացրեց Քրիստիննե Գրիգորյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում կառաջադրի Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանի թեկնածությունը։ Մինչ այս պահը, սակայն, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին ՔՊ-ն որևէ թեկնածու չի առաջադրել։

Фракции Национального Собрания «Армения» и «Честь имею» на совместном заседании приняли решение выдвинуть на вакантную должность Защитника прав человека кандидатуру бывшего посла Армении в Польше, бывшего руководителя аппарата Конституционного суда Эдгара Казаряна.
В беседе с Aysor.am Эдгар Казарян заявил, что инициатива его выдвижения на пост омбудсмена Армении принадлежит альтернативному общественно-политическому движению «Вместе».
«Учитывая то обстоятельство, что уже длительное время ни одна из фракций Национального Собрания не выдвигает кандидата на пост Защитника прав человека, инициатива «Вместе» в результате обсуждения решила обратиться к оппозиционным фракциям парламента для рассмотрения моей кандидатуры, после чего фракции приняли совместное решение о выдвижении моей кандидатуры», - отметил Казарян.
Он предоставил письменное согласие и необходимые документы: в ближайшее время планируется провести встречу-обсуждение с депутатами трех фракций парламента.
На вопрос, в случае избрания как он представляет свою работу с властями, кандидат в омбудсмены от оппозиции сказал, что считает, что со своим опытом, знаниями и навыками сможет наилучшим образом выполнять функции Защитника прав человека.
«Защитника прав человека избирают депутаты парламента и каждый депутат принимает решение в соответствии со своими убеждениями, требованиями совести. Омбудсмен избирается тайным голосованием, что означает, что депутаты при принятии решения должны быть свободны и ничем не скованы, даже если есть решение их фракций. Согласно Конституции, Защитника прав человека избирает парламент, это обязанность депутатов. Теперь, кого должен избрать парламент? Считаю, что в случае, когда оппозиционные фракции выдвинули своего кандидата, правящая фракция должна отказаться от выдвижения кандидата и избрать кандидата от оппозиции, потому что Защитник прав человека – тот институт, то должностное лицо, которое должно быть независимым, особенно от властей. Омбудсмен защищает права граждан от действий властей, следовательно, он ни в коем случае не может быть кем-то, кто пользуется благосклонностью правящей фракции», - подчеркнул Эдгар Казарян.
Кандидат в омбудсмены от оппозиции не согласен с тем замечанием, что является политическим лицом и как в случае с бывшим Защитником прав человека оппозиция заявляла, что она – «защитник прав ″Гражданского договора″», в этом случае его будут называть «защитником прав оппозиции».
«Я не занимался политической деятельностью, я занимался исключительно общественной деятельностью, чтобы защитить наше государство и права наших граждан от действий антинациональных элементов большинства, оказавшегося у руля исполнительной и законодательной власти. Это не связано с политикой, это компонент национально-освободительной борьбы, борьбы за права. А на должность Защитника прав человека я выдвинут по четкой логике закона, естественно, закон запрещает омбудсмену заниматься какой-либо политической деятельностью и в случае избрания я буду осуществлять исключительно конституциональные полномочия Защитника», - сказал Эдгар Казарян.
Напомним, должность Защитника прав человека Армении вакантна с 23 января 2023 года, когда бывший омбудсмен Кристине Григорян подала в отставку.
Фракция «Гражданский договор» ранее заявила, что выдвинет на должность омбудсмена кандидатуру заместителя генерального прокурора Армении Анаит Минасян. Однако, как сообщила председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и социальным вопросам Тагуи Товмасян, правящая фракция «Гражданский договор» на данный момент не представила в комиссию своего кандидата.