Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանն այսօր հրապարակել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի նախկին խոսնակ, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանն ընդդեմ լրագրող Նաիրի Հոխիկյանի գործով դատական ակտը:
ԲԴԽ-ից հայտնում են, որ դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է Վ. Կարապետյանի հերքման պահանջը, իսկ փոխհատուցման պահանջը բավարարել է մասնակի:
Կարապետյանը դատարանից պահանջել էր պարտավորեցնել Նաիրի Հոխիկյանին հրապարակայնորեն հերքել Վլադիմիր Կարապետյանի վերաբերյալ հայտնած կեղծ տեղեկությունը՝ հրապարակելով հերքման տեքստը, ինչպես նաև վճարել 2 մլն դրամ փոխհատուցում` Վլադիմիր Կարապետյանին պատճառած վնասի համար։
Հիշեցնենք՝  Նաիրի Հոխիկյանն անդրադարձել էր 2019 թ. «Իմ քայլը հանուն Գեղարքունիքի մարզի» ֆորումի ժամանակ իր և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի զրույցին, ինչպես նաև այն ժամանակ վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանի ու լրագրող Ալեքսանդր Լապշինի խոսակցությանը Ղարաբաղի հարցի շուրջ՝ ասելով. «Վովան (Վլադիմիր Կարապետյանը) ինձ ասաց, որ դու շատ ես Ադրբեջանի դեմ խոսում, Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատարան ես դիմել և այլն, բայց իմացիր, որ մենք Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ գնալու ենք բարեկամության ճանապարհով, և մեր օրիենտացիան փոխում ենք: Ես հարցնում եմ՝ ո՞նց եք գնալու այդ ճանապարհով, չէ՞ որ նրանք Ղարաբաղն են ուզում, իսկ առանց Ղարաբաղը տալու չեք կարող գնալ էդ ճանապարհով: Վլ. Կարապետյանն ինձ ասաց՝ իսկ ո՞վ է ասում, որ չենք տալու: Հարցնում եմ՝ բայց ո՞նց եք տալու. բանակը չի տա, ժողովուրդը չի տա: Ասում է՝ ժողովուրդը մի քանի հազար զոհ որ տա՝ լավ էլ կտա»,- ասել էր Նաիրի Հոխիկյանը՝ նշելով, որ այս մասին իրեն պատմել է հրեա բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը։
«Ամենը, ինչ գրված է Նաիրի Հոխիկյանի հոդվածում, ինձ համար դժվար է մեկնաբանել, քանի որ այս խոսակցություններն ինձ հետ չեն անցկացվել: Ես երբեք չեմ լսել մեջբերում «հազարավոր սպանված հայերի» մասին, և ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանը, ո՛չ էլ Վլադիմիր Կարապետյանը այդ մասին չեն հայտարարել ինձ հետ հանդիպմանը...»,- «Ֆեյսբուքում» գրել էր Լապշինը։

Судья суда общей юрисдикции Армавирской области Эдгар Ованнисян опубликовал судебный акт по гражданскому делу бывшего пресс-секретаря премьер-министра Никола Пашиняна, посла Армении в Украине Владимира Карапетяна против журналиста Наири Охикяна.
Как сообщает Высший судебный совет, суд полностью удовлетворил требование Владимира Карапетяна об опровержении, и частично удовлетворил требование о компенсации.
Карапетян требовал от суда обязать Наири Охикяна публично опровергнуть озвученную им ложную информацию о Владимире Карапетяне, опубликовав текст опровержения, а также взыскать 2 млн. драмов в счет компенсации морального вреда, причиненного Владимиру Карапетяну.
Напомним, Наири Охикян, обратившись к состоявшейся между ним и премьер-министром Николом Пашиняном беседе во время организованного в 2019 году форума «Мой шаг во имя Гегаркуникской области», а также к разговору тогдашнего пресс-секретарем премьер-министра Владимира Карапетяна и блогером Алексадром Лапшиным о карабахском конфликте, заявил:
«Вова (Владимир Карапетян) мне сказал, что ты много критикуешь Азербайджан, подал в международный суд на Баку, но знай, что мы будем двигаться по пути дружбы с Азербайджаном и Турцией, меняем ориентацию. Я спросил, как вы пойдете по этому пути, ведь они хотят Карабах, и вы не можете пойти по этому пути, не отдав Карабах? Карапетян сказал мне, а кто сказал, что не отдадим? Я спрашиваю, как сдадите: армия не отдаст, народ не отдаст. Он говорит: если народ даст несколько тысяч жертв, то очень хорошо отдаст угодно…».
Наири Охикян отметил, что об этом рассказал ему блогер Александр Лапшин.
«Все, о чем написано в статье Наири Охикяна мне трудно комментировать, поскольку со мной эти разговоры не велись. Цитату про "тысячи убитых армян" – я никогда не слышал и на встрече со мной ни Никол Пашинян, ни Владимир Карапетян не заявляли…», - написал на своей странице в Facebook блогер Александр Лапшин.