Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Հայաստանում տնտեսական աճի միտումների և զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ:
Խորհրդակցության վերաբերյալ ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունում նշված է․
«Թեմայի առնչությամբ վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Նախորդ օրը Վիճակագրության կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը շարունակում է գտնվել տնտեսական բարձր ակտիվության իրավիճակում: Մենք խնդիր ենք առաջադրել նաև 2023թ. ապահովել առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ: Առաջարկում եմ քննարկել տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի հետ կապված որոշ նրբություններ և ի մի բերել մեր առաջիկա անելիքները՝ տնտեսական ակտիվության վերաբերյալ մեր նպատակադրումները երաշխավորելու իմաստով»:
Պատասխանատուներն անդրադարձել են 2023թ. հունվար-փետրվարի մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշների վերաբերյալ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներին: Ըստ այդմ՝ արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 10.9 տոկոս աճ: Շինարարության ծավալն աճել է 13.2, ծառայություններինը՝ 23.5, ներքին առևտրաշրջանառությանը՝ 18, արտաքինը՝ 77.7 տոկոսով: Նվազել է սպառողական գնաճի ցուցանիշը՝ կազմելով 8.1 տոկոս: Նշվել է, որ շարունակվում է կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքը դեպի Հայաստան:
Քննարկվել են տնտեսության ոլորտում արձանագրվող առաջանցիկ աճի դինամիկայի պահպանման ուղղությամբ անելիքները: Անդրադարձ է եղել արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների և մյուս բնագավառներում ներդրումային նախագծերի ու զարգացման ծրագրերին, բարեփոխումների օրակարգին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը, միջազգային տնտեսական միտումներին և այլն:
Ամփոփելով՝ երկրի վարչապետը կարևորել է տնտեսական շարունակական աճի ապահովման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը և հանձնարարել ուշադրության կենտրոնում պահել Կառավարության նպատակադրումների կյանքի կոչումը»:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня в правительстве состоялось совещание, посвященное тенденциям экономического роста и программ развития в Армении, сообщает пресс-служба правительства.
В ходе совещания премьер-министр, в частности, отметил: «Согласно опубликованным накануне Статистическим комитетом данным, Армения продолжает находиться в ситуации высокой экономической активности. Мы также поставили задачу обеспечить 2023 году экономический рост не ниже 7%. Предлагаю обсудить некоторые нюансы, связанные с показателем экономической активности, и обозначить наши дальнейшие действия в контексте обеспечения наших целей по экономической активности».
Ответственные лица представили опубликованные Статистическим комитетом данные по основным макроэкономическим показателям в январе-феврале 2023 года. Согласно данным, зафиксирован 10,9% рост экономической активности. Объем строительства увеличился на 13,2%, услуг – на 23,5%, внутренней торговли – на 18%, внешней торговли – на 77,7%. Показатель потребительской инфляции снизился, составив 8,1%. Было отмечено, что продолжается приток капитала и рабочей силы в Армению.
Были обсуждены меры по сохранению динамики поступательного роста в секторе экономики, рассмотрены инвестиционные проекты и программы развития в промышленности, сельском хозяйстве, градостроительстве, инфраструктуре, энергетике, технологиях и других сферах, а также повестка реформ, фискальная и денежно-кредитная политика, мировые экономические тенденции и т.д.
Подводя итоги, премьер-министр подчеркнул важность последовательной работы по обеспечению непрерывного экономического роста и поручил держать в центре внимания реализацию целей правительства.