«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի և միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստում` Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ քննարկմանը՝  հանձնաժողովի ուշադրությունը  հրավիրելով ՀԱՊԿ կենսական շահերի գոտում՝ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին։
«Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ Հայաստանի նկատմամբ, որի չբավարարման դեպքում Ադրբեջանն, ըստ էության, սպառնում է նոր պատերազմով։
Ալիևն ուղիղ տեքստով է ասում, որ եթե Հայաստանն ուզում է խաղաղ ապրել, ապա պետք է Ադրբեջանի պայմաններով սահմանների դելիմիտացիա իրականացնի։
Իսկ դա նշանակում է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի լայնածավալ տարածքների և բազում բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական ուղիղ վերահսկողություն։
Ալիևի այս սպառնալիքներն ուղեկցվում են Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողություններով։
Այսպես, վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած սադրանքներից մեկի ընթացքում, ցավոք, հայ զինծառայող է զոհվել։
Իսկ մեկ այլ դեպքով ադրբեջանցիները կրակ են բացել ռուս զինվորականների մեքենայի վրա, ինչի արդյունքում նրանցից երկուսը հոսպիտալացվել են»,- նշել է Աբրահամյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը նաև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին։
«Լեռնային Ղարաբաղում վիճակը շատ ավելի ծանր է։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում արձանագրվել են կրակահերթեր խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, շփման գծի հայկական հատվածում ընթացող ոստիկանական մեքենային թիրախավորում, որի հետևանքով երեք մարդ է զոհվել։
Տեղի է ունեցել նաև 2020թ. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեկ այլ կոպիտ խախտում՝ ադրբեջանցիները հատել են շփման գիծը և առաջխաղացում ապահովել այնպիսի հատվածում, որով խափանում են Արցախի կարևոր ենթակառուցվածքներից մեկի՝ միջբնակավայրային ճանապարհի ֆունկցիոնալությունը։
Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը ջանքեր է գործադրում իրավիճակը վերահսկելու և հրադադարի ռեժիմը պահպանելու ուղղությամբ, սակայն խնդիրը քաղաքական լուծումներ է պահանջում։
Ադրբեջանը ոչ միայն խախտում է 44-օրյա պատերազմից հետո հրադադարը հաստատող Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված եռակողմ փաստաթղթերը, դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում տարբեր ձևաչափերով տեղի ունեցած հանդիպումների պայմանավորվածությունները, այլև հանդես է գալիս նոր առավելապաշտական պահանջներով՝ վտանգելով ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»,- ասել է Աբրահամյանը։
Ըստ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարի՝ վերջին շրջանի զարգացումների դինամիկան ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը տարածաշրջանում նոր ագրեսիա է նախապատրաստում, իսկ դա նշանակում է, որ ՀԱՊԿ-ը նույնպես կարող է ներքաշվել պատերազմի մեջ։
«Ուզում եմ հիշեցնել 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ի ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որում ամրագրված է Արցախի հարցի համատեքստում ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:
Կարծում եմ՝ մեր բոլորիս խնդիրն է կանխել դեպքերի նման ընթացքը և կոնկրետ քայլերով ստիպել Ադրբեջանին ետ կանգնել նման մտահղացումներից»,- եզրափակել է Աբրահամյանը։

Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян выступил на заседании Постоянной комиссии по политическим вопросам и международному сотрудничеству Парламентской Ассамблеи ОДКБ в ходе обсуждения на тему гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, развязанного Азербайджаном.
«Уважаемые коллеги, хотел бы обратить внимание на происходящие в зоне жизненных интересов ОДКБ – Южном Кавказе – развития.
Как вы знаете, Азербайджан представляет территориальные претензии в отношении члена ОДКБ Армении, в случае невыполнения которых Азербайджан, по сути, угрожает новой войной.
Алиев прямым текстом говорит, если Армения хочет жить мирно, то должна осуществить делимитацию границ на условиях Азербайджана.
А это значит – прямой контроль Азербайджана в отношении крупных территорий и множества населенных пунктов Армении – члена ОДКБ.
Эти угрозы Алиева сопровождаются провокационными действиями в отношении Армении и Нагорного Карабаха.
Так, за последнюю неделю, в ходе одной из последних провокаций, к сожалению, погиб армянский военнослужащий.
А по другому случаю азербайджанцы открыли огонь по автомобилю российских военных, в результате чего двое из них были госпитализированы», - отметил Тигран Абрамян.
Секретарь фракции «Честь имею» обратился также к создавшейся в Нагорном Карабахе ситуации.
«Обстановка в Нагорном Карабахе – ещё тяжелее. За последний месяц зафиксированы обстрелы в направлении мирных жителей, под обстрелом оказался автомобиль полиции, который следовал на армянском участке линии соприкосновения, в результате чего погибли трое человек.
Произошло также другое грубое нарушение Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года: азербайджанцы перешли линию соприкосновения и обеспечили продвижение на одном из участков, нарушив при этом функционирование одной из важных инфраструктур Арцаха – межобщинной дороги.
Российский миротворческий контингент в Арцахе прилагает усилия для контроля над ситуацией и соблюдения режима прекращения огня, однако, проблема требует политического решения.
Азербайджан не только нарушает принятые руководителями России, Армении и Азербайджана трехсторонний документ, утверждающий режим прекращения огня после 44-дневной войны, достигнутые в ходе встреч в различных форматах договоренности в последующем периоде, но и выступает с новыми максималистскими требованиями, ставя под угрозу территориальную целостность и суверенитет Армении – члена ОДКБ», - заявил Тигран Абрамян.
По словам секретаря фракции «Честь имею», динамика развитий последнего периода продемонстрировала, что Азербайджан готовит новую агрессию в регионе, а это значит, что ОДКБ также может быть вовлечена в войну.
«Хотел бы напомнить совместное заявление лидеров стран-членов ОДКБ от 14 октября 2016 года, в котором закреплен принцип неприменения силы или угрозы силой в контексте вопроса Арцаха.
Полагаю, задача всех нас – не допустить такого развития событий и предпринять конкретные шаги, заставив Азербайджан отказаться от подобных намерений», - резюмировал Тигран Абрамян.