Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման ներսում ծխացող ուշագրավ ներքաղաքական գործընթացներ կան։ Այդ մասին գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը՝ մանրամասնելով․
«Բաքվի բռնապետի լկտի և հանդուգն վարքագծի ֆոնին Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման ներսում ծխացող ուշագրավ ներքաղաքական գործընթացներ կան, որոնք դուրս սպրդեցին հատկապես նախիջևանյան կլանի ներկայացուցիչ, հակաիրանական դիրքորոշումներով հայտնի պատգամավոր Ֆազիլ Մուսաֆայի վրա կրակոցներով։
Մինչ Բաքվի բռնապետի քարոզչամեքենան դեռևս բազմաթիվ հարցականներ ունեցող այս մահափորձի առիթն օգտագործելով, մեղադրանքների սլաքը փորձում է ուղել դեպի Իրան և Թեհրանի օգտին, իբր, լրտեսության մեղադրանքներով սկսված հիմնականում շիա հավատացյալների ձերբակալությունների ալիքին նոր թափ հաղորդել, արհեստածին Ադրբեջանում կրկին ակտիվացել է թաթական գործոնը։
Եթե մի քանի տարի առաջ Բաքվի բռնապետի քարոզչամեքենան հայտարարում էր, որ, ակտիվ բռնաճնշումներով և ձերբակալություններով, իբր, չեզոքացված է «Շիրվանի ազատագրության ճակատ» թաթական կազմակերպության գործունեությունն ընդհանրապես, ապա այժմ այդ կառույցը կրկին որոշակի ակտիվություն է ցուցաբերում։
Մյուս կողմից նկատվել է ևս մեկ հետաքրքիր զարգացում. Ապշերոնի թաթաբնակ ավաններից Միլլի Մեջլիսի պատգամավորության նախկին թեկնածու Զարիֆա Հուսեյնովան հենց Ֆազիլ Մուսաֆայի դեմ մահափորձի համատեքստում խոսել է արհեստածին Ադրբեջանում թաթ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականության և  բնիկ թաթական տարածք Ապշերոնյան թերակղզու էթնիկական պատկերի անօրինական փոփոխության ու նավթագազային ռեսուրսների անխնա կողոպուտի մասին։
Այնպես որ, իրավիճակը շատ դինամիկ զարգանում է, և Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխը խնդիրներ ունի և ունենալու է նաև հենց Ապշերոնյան թերակղզում»։

В искусственно созданном формировании под названием Азербайджан происходят тлеющие примечательные внутриполитические процессы, написал в своем Telegram-канале заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
«На фоне наглого и дерзкого поведения бакинского диктатора внутри искусственно созданного формирования под названием Азербайджан заметны тлеющие примечательные внутриполитические процессы, которые, в частности, проявились выстрелами в представителя нахиджеванского клана, известного своими антииранскими взглядами депутата азербайджанского парламента Фазиля Мустафу.
Пока агитпроп бакинского диктатора, используя повод этого покушения с еще множеством неизвестных, пытается направить стрелки обвинений в сторону Ирана и придать новый размах начавшейся волне задержаний преимущественно верующих-шиитов по обвинениям якобы в шпионаже в пользу Тегерана, в искусственно созданном Азербайджане вновь активизировался татский фактор.
Если несколько лет назад агитпроп бакинского диктатора заявлял, что активными репрессиями и задержаниями, якобы, нейтрализована деятельность татской организации ″Фронт освобождения Ширвана″, то сейчас эта структура вновь проявляет определенную активность.
С другой стороны, заметно еще одно интересное развитие: экс-кандидат в депутаты Милли Меджлиса от населенных татами общин Апшерона Зарифа Гусейнова как раз в контексте покушения на Фазиля Мустафу коснулась геноцидальной политики в искусственно созданном Азербайджане в отношении татов, незаконном изменении этнической картины коренной татской территории – Апшеронского полуострова и беспощадном разграблении нефтегазовых ресурсов.
Так что ситуация развивается очень динамично, и у главаря варварского бакинского режима есть и будут проблемы именно на Апшеронском полуострове», - написал Вардан Восканян.