Փետրվարին ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 11.3 տոկոս, արտաքին առևտրաշրջանառությունն աճել է 79.5 տոկոսով, շինարարությունն էլ շարունակում է շատ մեծ տեմպերով աճել՝ 13.9 տոկոս, կառավարության նիստին տվյալները ներկայացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արդյունաբերության աճը 0.7 տոկոս է։ Վարչապետն ասաց, թե խնդիր ունեն արդյունաբերության ոլորտում ավելի մեծ ու ավելի տեսանելի աճ արձանագրելու։
«Խնդիրը միայն հանքարդյունաբերության մեջ չէ, ռազմավարական նպատակ ենք ձևակերպել՝ մեր տնտեսության բարդության աստիճանը մեծացնել ու ավելացնել։ Ամփոփելով՝ ասեմ, որ հունվար-փետրվար ամսվա ցուցանիշներով՝  մեր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 10.9 տոկոս է։ Ուզում արձանագրել, որ արդեն երկու ամիս մենք ավելի քան 10 տոկոս ՏԱՑ են արձանագրում, ինչը շատ լավ ու կարևոր որոշում է»,- նշեց վարչապետը։
Նա ասաց, թե 2021-2026 թվականների կառավարության գործունեության ծրագրի մեջ նշել են՝ տարեկան առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ պետք է ապահովեն։

В феврале показатель экономической активности Армении составил 11.3%, внешнеторговый оборот вырос на 77,7%, сфера строительства продолжает расти большими темпами – 13,2%, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Рост промышленности составил 0.7%. Премьер сказал, что поставлена задача зафиксировать более высокий и ощутимый рост в сфере промышленности.
«Проблема не только в горнодобывающей промышленности, мы сформулировали стратегическую цель – увеличить индекс экономической сложности. Обобщая, хочу сказать, что в январе-феврале этого года показатель нашей экономической активности составил 10,9%. Хочу констатировать, что мы уже два месяца фиксируем 10% рост экономической активности, что очень хорошо и важно», - отметил премьер.
Он сказал, что в программе правительства на 2021-2026гг. отмечается, что должны ежегодно обеспечивать экономический рост не ниже 7%.