Ռուբեն Մելիքյանը ՔԿ մամուլի խոսնակին հորդորում է մասնագիտորեն չհիմնավորված դատողություններ չանել
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի պաշտպանությունը ստանձնած իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը տարակուսանք է հայտնել Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակի պնդումների առնչությամբ։
«Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակը ԱԺ միջադեպի կապակցությամբ հաղորդագրություն է տարածել, որում, հակադարձելով հարվածելիս որևէ առարկայի գործադրման «նախնական վարկածը» հերքված լինելու իմ պնդմանը, բառացի նշում է. «…քրեական վարույթի նախաձեռնման առիթ հանդիսացած հաղորդման բովանդակությունը որևէ կերպ չի կարող նախնական, հիմնական կամ վերջնական վարկած դիտարկվել»։
Զարմանքս եմ հայտնում այս դատողության կապակցությամբ. դասագրքային ճշմարտություն է, որ քրեական վարույթի նախաձեռնման առիթ հանդիսացած հաղորդման բովանդակությունը չի կարող չհանդիսանալ և անհրաժեշտաբար հանդիսանում է վարույթի «նախնական վարկածը»։ Այդ մասին կարելի է կարդալ «Կրիմինալիստիկայի» հասանալի դասագրքերում՝ «կրիմինալիստիկական տակտիկա» բաժնի մաս կազմող «կրիմինալիստիկական վարկածներ» գլխում։
Ավելին, իմ վկայակոչած «նախնական վարկածի» առկայությունը հիմնավորվում է նաև Մհեր Սահակյանի հարցաքննության ժամանակ քննիչի առաջադրած հարցերով։
Ուստի կհորդորեի անտեղի հորդորներով հանդես չգալ և մասնագիտորեն չհիմնավորված դատողություններ չկատարել»,- հայտարարել է Ռուբեն Մելիքյանը։

Рубен Меликян призвал пресс-секретаря СК не делать профессионально необоснованные суждения
Адвокат депутата парламента от фракции «Армения» Мгера Саакяна Рубен Меликян выразил недоумение по поводу утверждений пресс-секретаря Следственного комитета Армении.
«Пресс-секретарь Следственного комитета распространил сообщение в связи с инцидентом в Национальном Собрании, в котором, возражая на мое утверждение о том, что ″предварительная версия″ о нанесении удара каким-то предметом опровергнута, буквально отмечает: ″... содержание сообщения, которое является поводом для инициирования уголовного производства, каким-либо образом не может рассматриваться как предварительная, основная или окончательная версия″.
Выражаю свое удивление в связи с этим суждением, поскольку книжная истина, что содержание сообщения, которое стало поводом для инициирования уголовного производства не может не являться и обязательно является ″предварительной версией″ производства. Об этом можно прочитать в доступных учебниках ″Криминалистики″, в главе ″Криминалистические версии″, составляющей часть раздела ″Криминалистическая тактика″.
Более того, наличие отмеченной мной ″предварительной версии″ обосновывается также выдвинутыми следователем вопросами во время допроса Мгера Саакяна.
Посему, призываю не выступать с неуместными призывами и не делать профессионально необоснованные суждения», - заявил Рубен Меликян.