ՀՀ կառավարությունը 2022-ի դեկտեմբերին չէր կարող կանխատեսել մարտին Միջազգային քրեական դատարանի կողմից կոնկրետ որոշում կայացնելու հավանականությունը․ Հակոբ Արշակյանը՝ Հռոմի ստատուտին միանալու մասին
01/04/2023 18:01
Հայաստանը լսել է Ռուսաստանի դաշնությունից հնչող մտահոգությունները և կկարողանա այնպես անել, որ Հռոմի կանոնադրության հետ կապված հետագա ընթացքի ապահովումը չվնասի Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական հարաբերություններին, «Արմենպրես»-ին ասել է  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Հարցազրույցից հատվածը՝ ստորև․
- Պարոն Արշակյան, այն բանից հետո, երբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը մարտի 24-ին հրապարակված որոշմամբ արձանագրեց, որ Հռոմի կանոնադրությունը համապատասխանում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, թե Հայաստանում, թե Ռուսաստանում, թե միջազգային մամուլում մեծ աղմուկ բարձրացավ եւ ներկայացվեց, թե դա Հայաստանի արձագանքն է Միջազգային քրեական դատարանի կողմից ՌԴ նախագահի նկատմամբ կալանքի օրդերի արձակմանը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
- Կարծում եմ, հարցի լավագույն պատասխանը տալիս է ժամանակագրությունը: ՀՀ կառավարությունը «1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու և Կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարություն ընդունելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին հավանություն է տվել դեռևս 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, կառավարության հրապարակային նիստում: Հարցը ուղիղ եթերում զեկուցվել է արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի կողմից: Հստակ արձանագրվել է, որ սա Հայաստանի արձագանքն է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի դեպքերին, մասնավորապես` սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից գործած պատերազմական հանձագործություններին: Հռոմի կանոնադրության վավերացումը Հայաստանին հնարավորություն կտա միջազգային քրեական դատարանում դնել Ադրբեջանի զինծառայողների գործած ծանրագույն հանցագործությունների համար պատասխանատվության հարցը: Շարունակելով ժամանակագրությունը` ընդգծեմ, որ կառավարությունը սահմանված կարգով հարցը ՍԴ քննարկմանն է ներկայացրել հունվարի 3-ին: Միջազգային քրեական դատարանը ՌԴ նախագահի վերաբերյալ որոշումը հրապարակել է մարտի 17-ին: ՀՀ ՍԴ-ն իր որոշումը շուրջ երեք ամսվա քննարկումից հետո հրապարակել է մարտի 24-ին: Ընդ որում, ՀՀ օրենսդրությամբ ՍԴ-ն որոշում պետք է կայացներ երեք ամսվա ընթացքում: Այդ որոշումը բացառապես իրավական է եւ պատասխանում է միայն մեկ հարցի՝ արդյոք Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունները համապատասխանո՞ւմ են Հայաստանի Սահմանադրությանը: Նկատի ունեմ՝ ՍԴ որոշումը որեւէ մեկին որեւէ հարցում մեղավոր չի ճանաչում, որեւէ մեկին կալանավորելու քայլ չի պահանջում: Իսկ Հայաստանի կառավարությունը 2022թ. դեկտեմբերին իհարկե չէր կարող կռահել կամ կանխատեսել մարտին Միջազգային քրեական դատարանի կողմից կոնկրետ որոշումներ կայացնելու հավանականությունը եւ բովանդակությունը:

Правительство Армении в декабре 2022 года не могло предсказать вероятность принятия конкретного решения Международным уголовным судом в марте – Акоп Аршакян
01/04/2023 19:07
Армения прислушалась к опасениям Российской Федерации и в состоянии сделать так, чтобы обеспечение дальнейшего процесса, связанного с Римским статутом, не нанесло ущерба стратегическим отношениям между Арменией и Россией. Об этом заявил в беседе «Арменпресс» вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян.
Представляем отрывок из интервью.
- Г-н Аршакян, после того, как Конституционный суд РА опубликованным 24 марта решением зафиксировал, что Римский статут соответствует Конституции Армении, как в Армении, так и в России и в международной прессе поднялся большой шум. Все было представлено так, что это и есть отклик Армении на выдачу Международным уголовным судом ордера на арест Президента Российской Федерации. Как бы Вы прокомментировали это?
- Думаю, лучший ответ на этот вопрос дает хронология. Правительство Республики Армения одобрило проект Закона Республики Армения «О ратификации Римского статута Международного уголовного суда, подписанного 17 июля 1998 года, и о принятии Заявления о признании задним числом юрисдикции Международного уголовного суда  в соответствии с частью 3 статьи 12 Римского статута» 29 декабря 2022г. – на открытом заседании правительства. По данному вопросу в прямом эфире докладывал министр юстиции Григор Минасян. Четко было заявлено, что это отклик Армении на случаи агрессии Азербайджана в отношении суверенных территорий Армении, в частности – на военные действия, совершенные азербайджанскими военнослужащими во время сентябрьской агрессии. Ратификация Римского статута даст Армении возможность поставить в Международном уголовном суде вопрос об ответственности за тягчайшие преступления, совершенные военнослужащими Азербайджана. Продолжая хронологию, хотелось бы подчеркнуть, что 3 января в установленном порядке правительство представило вопрос обсуждение в Конституционном суде.
Международный уголовный суд опубликовал решение в отношении президента РФ 17 марта. КС РА опубликовал свое решение 24 марта – после трехмесячного обсуждения. Причем, согласно законодательству РА, КС должен принять решение в трехмесячный срок. Это решение является совершенно законным и отвечает исключительно на один вопрос: соответствуют ли обязательства, предусмотренные Римским статутом, Конституции Армении?  Я имею в виду, решение Конституционного суда не признает виновным никого, ни в каком вопросе и не требует шагов к аресту кого-либо. А правительство Армении в декабре 2022 г., конечно, не могло ни угадать, ни предсказать вероятность и содержание конкретных решений Международного уголовного суда в марте.