Որոշ ռազմականացված ՀԿ-ներից ինչ-որ մարդիկ մի օր կարող են կրակել այլ ուղղությամբ՝ ոչ թուրքերի. Ալեն Ղևոնդյան (Տեսանյութ)
01/04/2023 17:01
Հայաստանում որոշ ռազմականացված կամ կիսառազմականացված կազմակերպություններից ինչ-որ մարդիկ՝ մանիպուլացված լինելով, մի օր կարող են կրակել ոչ այն ուղղությամբ, որ պետք է. այդ կրակոցի համար շատ թանկ կարող ենք վճարել, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալեն Ղևոնդյանը։
«Հայաստանում տեղի են ունենում մի շարք հանրային գործընթացներ, որ բավական դրական փաթեթավորում, նպատակադրում ունեն՝ ռազմահայրենասիրական, ինքնապաշտպանական։ Այդպիսի կազմակերպություններում ներգրավված մարդկանց մեծ մասն ունի խիստ ազնիվ մղումներ, բայց այդ մարդկանց որոշ շրջանակներ կարող են մանիպուլացնել և վտանգավոր գործընթացների ներքաշել», - ասել է նա։
Ալեն Ղևոնդյանի գնահատմամբ՝ երկրում կան կառուցներ, որոնց նպատակը ոչ թե իրականում Հայաստանի խնդիրները լուծելն է, այլ՝ Ռուսաստանին Հայաստանից դուրս մղելը։ Ըստ Ղևոնդյանի, ռուսական ազդեցությունը Հայաստանում չեզոքացնելու համար պետք են լեգիտիմ պատճառներ, ինչը ենթադրում է, որ սադրանքների պակաս չի լինելու։
«Մենք Ռուսաստանի համար տարածաշրջանում ավելի շատ խնդիրներ ենք ստեղծում, քան լուծումների բանալիներ տալիս։ Դա չի նշանակում, թե Ռուսաստանին պետք չենք, իհարկե պետք ենք. կան պատմական և արժեքային ընդհանրություններ, շահեր։ Ռեալ պոլիտիկը ենթադրում է հակառուսական սադրանքներին չտրվել. առաջարկում եմ չմտածել՝ ռուսները ճիշտ են, թե սխալ. մենք մեր շահերի մասին պիտի մտածենք», - նշել է Ղևոնդյանը։

Какие-то люди из военизированных общественных организаций могут однажды выстрелить не в том направлении, в котором нужно – Ален Симонян
01/04/2023 18:54
В Армении какие-то люди из военизированных или полувоенизированных организаций под воздействием манипуляции могут однажды выстрелить не в том направлении, в котором нужно: этот выстрел может обойтись нам очень дорого с точки зрения существования Армении, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am кандидат политических наук, доцент Ален Гевондян.
«В Армении происходит ряд различных общественных процессов, которые с точки зрения внешней упаковки довольно положительные, то есть военно-патриотические, самооборонные. Большинство вовлеченных в такие организации людей имеют честные устремления, но некоторые круги могут манипулировать этими людьми и втянуть их в опасные процессы», - сказал он.
По оценке Алена Гевондяна, в стране есть структуры, фонды, цель которых не решение проблем Армении, а вывод Россию из Армении. По словам Гевондяна, для нейтрализации российского влияния в Армении необходимы легитимные причины, что предполагает, что недостатка в провокациях не будет.
«Мы создаем для России больше проблем в регионе, чем предлагаем ключи или возможности решения этих проблем. Это не означает, что мы не нужны России, конечно, нужны. Есть определённые исторические и ценностные общности, интересы. Реальная политика предполагает не поддаваться антироссийским провокациям: давайте не будем думать о том: правы или неправы русские. Нам нужно думать о наших интересах», - отметил Ален Гевондян.