Փաշինյանն իրեն կարող է երջանիկ համարել. աշխարհաքաղաքական բևեռներին տված խոստումների զգալի մասն իրագործել է. Ալեն Ղևոնդյան (Տեսանյութ)
01/04/2023 13:35
Մեզ նման պետություններն ինքնիշխանության մասին մեծ-մեծ խոսել չեն կարող, եթե երկրիդ սահմանները ապահովում է այլ պետության սահմանապահ ստորաբաժանում։ Եթե արտաքին առևտուրդ՝ ամբողջ աշխարհը՝ մի կողմ, ՌԴ-ն՝ մի կողմ հարաբերակցությամբ է,  հասկանալի է՝ ինչ կաշկանդվածություն կարող ես ունենալ այդ երկրից։ Քաղաքականություն վարելու ելակետ պիտի ընդունել հենց այս իրողությունը, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալեն Ղևոնդյանը։
«Փաշինյանն իրեն կարող է երջանիկ համարել, որովհետև այն հանձնարարությունները, որով եկել է, աշխարհաքաղաքական բևեռներին տված խոստումների զգալի մասն իրագործել է՝ վերջնական արար լինելու է այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, որը իրականում պետականության վրա գերեզմանաքար դնող փաստաթուղթ է», - նշել է նա։
Ալեն Ղևոնդյանի գնահատմամբ՝ այդ փաստաթուղթը հնարավորություն է տալու մի քանի հարյուր հազար ադրբեջանցու գալ Հայաստան, որոնց անվտանգությունն ապահովելու է Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպությունը. թուրքական բանակը լեգիտիմ հիմք է ստանալու Հայաստան մտնելու։ Ըստ քաղաքագետի՝ մինչ այդ փորձելու են չեզոքացնել Ռուսաստանի ազդեցությունը։
«Չզարմանաք, եթե Փաշինյանը հայտարարի՝ Ռուսաստանը մեզ համար սպառնալիք է։ Հայաստանի տարածքը շատ փոքր է, որ ռազմական գործողություններով որոշվի՝ երկիրը ազդեցության որ գոտում է մնալու։ Աշխարհը կիսվում է. կոշտ կանոններ են գործելու, եթե դու չես կարողանում քո ինքնիշխանությունն ապահովել, պետք է ենթադաշնակցային հարաբերություններում հայտնվես ռեգիոնի ամենից ազդեցիկ ուժային բևեռի հետ», - ասել է Ղևոնդյանը։

Пашинян может считать себя счастливым, поскольку реализовал основную часть данных геополитическими полюсами обещаний – Ален Гевондян
01/04/2023 16:32
В таких странах как наша разговоры о суверенитете вызывают улыбку: если твои границы защищает пограничное подразделение другого государства, если твою внешнюю торговлю со всеми со всеми странами мира можно отложить в одну сторону, а с Россией и странами ЕАЭС – в другую, то становится понятно, какая у тебя может быть скованность в отношениях с этой страной. Такова реальность, мы имеем то, что имеем, и именно с этой исходной точки должна осуществляться политика, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am кандидат политических наук, доцент Ален Гевондян.
«Пашинян может считать себя счастливым, поскольку реализовал те задачи, обязательства, с которыми он пришел с 2018 года: по крайней мере, претворил в жизнь основную часть данных геополитическим полюсам обещаний, а последним актом станет подписание так называемого мирного договора. Любой мирный договор , который должен быть подписан премьер-министром Армении с Азербайджаном, стаанет документом, который поставит надгробие на государственности Армении», - отметил он.
По оценке Алена Гевондяна, этот документ предоставит возможность нескольким сотням тысяч азербайджанцев вернуться в Армению – и не только в Ереван, но и в Лори, Веди, Тавуш и другие области. Их безопасность будет обеспечивать Организация тюркоязычных государств, то есть турецкая армия получит легитимное основание для вступления в Армению.
По словам политолога, до этого попытаются нейтрализовать влияние России.
«Не удивляйтесь если Пашинян заявит на заседании правительства, что Россия является для нас угрозой. Территория Армении очень маленькая, чтобы в рамках военных действий было определено, в какой зоне влияния останется страна. Происходит разделение мира: будут действовать жесткие правила игры, если ты не можешь обеспечить свой суверенитет, то должен оказаться, так сказать, в ″подсоюзнических″ отношениях с самым влиятельным силовым полюсом региона», - сказал Ален Гевондян.