Հայաստանը կարևորում է Խորվաթիայի հետ խորհրդարանական համագործակցությունը. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը: «Հայաստանն ու Խորվաթիան ունեն պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններ: Մենք հպարտ ենք, որ Դուբրովնիկ քաղաքի ամենահայտնի Սուրբ Վլասի եկեղեցին կառուցվել է ծագումով հայ սուրբ հովանավորի պատվին»,- ողջունելով հյուրերին՝ նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը: Գործընկերներն արձանագրել են, որ հայ-խորվաթական հարաբերությունները հիմնված են փոխվստահության, հարգանքի եւ երկու երկրների միջեւ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս մեր երկրների միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Ընդգծվել է օրենսդիրների գործակցությունը բազմակողմ խորհրդարանական հարթակներում:
«Խոսելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մասին՝ պետք է ասեմ, որ ԵՄ-ն Հայաստանում բարեփոխումների իրականացմանն աջակցող հիմնական գործընկերներից է: Կարեւորում ենք Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիակատար իրականացումը եւ այս հարցում ապավինում ձեր աջակցությանը եւս»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Պատվիրակների խնդրանքով ծավալուն զրույց է ընթացել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի, Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների շրջափակմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է պարենային եւ հումանիտար աղետի վերահաս վտանգի առաջ: Խոսելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներից եւ պատանդներից՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդառված եւ ձերբակալված անձանց, ավիրում կամ յուրացնում է Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը:
Ավարտելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ խնդիրների լուծման միակ տարբերակը խաղաղությունն է:

Армения придает большую важность межпарламентскому сотрудничеству с Хорватией – Ален Симонян
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 3 апреля принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Хорватия-Армения хорватского парламента Давором Иво Штиром, сообщает пресс-служба парламента Армении.
«Армения и Хорватия имеют исторические и культурные общности. Мы гордимся тем, что самая известная церковь Св.Власа в Дубровнике построена в честь святого благотворителя армянского происхождения», - приветствуя гостей, заметил спикер НС. Партнеры отметили, что армяно-хорватские отношения основаны на взаимном доверии, уважении и общих демократических ценностях между двумя странами. Председатель парламента отметил, что Армения придает большую важность межпарламентскому сотрудничеству наших государств. Подчеркнуто сотрудничество законодателей на многосторонних парламентских площадках.
«Коснувшись сотрудничества Армения-ЕС, должен сказать, что ЕС является одним из основных партнеров, содействующих проведению реформ в РА. Мы придаем большое значение полноценной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и рассчитываем также на вашу поддержку в этом вопросе», - отметил председатель НС.
По просьбе делегатов состоялась обстоятельная беседа вокруг кризиса Лачинского коридора, грубейших нарушений взятых на себя Азербайджаном обязательств. Коснувшись блокады наших соотечественников в Нагорном Карабахе, спикер парламента отметил, что Нагорному Карабаху грозит неминуемая опасность продовольственной и гуманитарной катастрофы. Говоря об удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложниках, Алеен Симонян отметил, что спустя более двух лет после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Азербайджан все еще отказывается вернуть всех армянских военнопленных, заложников и арестованных, уничтожает или присваивает армянское историко-культурное и духовное наследие на подконтрольных ему территориях Нагорного Карабаха.