«Իշխանությունը երկիրը տանում է նոր պատերազմի և զիջումների»․ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը  անհրաժեշտ է համարում պետական և ազգային շահերով առաջնորդվող բոլոր առողջ ուժերի և հանրության համախմբումը
03/04/2023 18:39
«Իշխանությունը երկիրը տանում է նոր պատերազմի և զիջումների»․ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը անհրաժեշտ է համարում պետական և ազգային շահերով առաջնորդվող բոլոր առողջ ուժերի և հանրության համախմբումը
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի հայտարարությունը․
«Հայաստանն Արցախին կապող երթուղու փոփոխությամբ պայմանավորված, վերջին օրերին, ադրբեջանական զինված ուժերը Տեղ գյուղի ուղղությամբ անարգել մուտք են գործել ՀՀ ինքնիշխան տարածք եւ գրավել կարևոր ռազմավարական գերիշխող դիրքեր։ Այս ամենը՝ ՀՀ ներկա իշխանության անգործության կամ էլ լուռ ու գաղտնի համաձայնության հետեւանք է։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը նախ հայտարարեց, թե վերադիրքավորումները կապված են ադրբեջանական կողմի հետ նախկինում ձեռք բերված  պայմանավորվածությունների համաձայն Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից Կոռնիձորով անցնելու հետ եւ հայկական դիրքերի որեւէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
Սակայն հանրային ահազանգից հետո ՀՀ ԱԱԾ-ն ստիպված «պարզաբանում» տարածեց, ըստ էության, ընդունելով, որ որեւէ տեղ չարձանագրված նախկինում եղած պայմանավորվածությունները խախտելով՝ ադրբեջանական կողմը 5 ուղղություններով սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել։
Առկա փաստերը, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների Սյունիք կատարած այցի եւ տեղում առանձին հանդիպումների արդյունքում ստացված տվյալները ստիպում են արձանագրել, որ.
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո, Ադրբեջանը իրարահաջորդ հարձակումներով ու առաջխաղացումներով, գրաված պահելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հսկայական հատվածներ, ակտիվ կերպով շարունակում է ամրակայման աշխատանքների իրականացումը, ինչի հետևանքով տեղի է ունենում փաստացի սողացող անեքսիա։
Նման ագրեսիվությանն ի պատասխան, ՀՀ իշխանությունները հղում անելով ինչ որ բանավոր պայմանավորվածություների, ինքնակամ զիջում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ՝ ստեղծելով լրջագույն անվտանգային սպառանալիքներ։
Մինչեւ հիմա պարզաբանված չէ, թե ի՞նչ պայմանավորվածություններ են նախկինում ձեռք բերվել, ի՞նչ փաստաթղթով են դրանք ամրագրվել, ինչի՞ հիման վրա է  ՀՀ սահմանի առանձին հատվածները համարվում Ադրբեջանի հետ արդեն ճշգրտված։
Թշնամին, փաստորեն կամայականորեն կատարում է սահմանազատում ու սահմանագծում՝ ըստ իր ցանկության, ինչը վտանգավոր նախադրյալներ է ստեղծում գալիք որևէ բանակցությունների համար։
Անընդունելի եւ դատապարտելի է այն փաստը, որ թշնամու սանձարձակ ու անարգել գործողություններին հակազդելու փոխարեն, ՀՀ  իշխանությունը շարունակում է անգործություն դրսեւորել եւ հանրությանը կերակրել անատամ և  մոլորեցնող հայտարարություններով։
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Մարմինը մի անգամ եվս հաստատում է, որ ՀՀ իշխանությունը վաղուց հրաժարվել է մեր երկրի անվտանգության նկատմամբ իր առաջնային պարտավորությունից եւ խաղաղության կեղծ օրակարգով երկիրը տանում է նոր պատերազմի և զիջումների։
Այս պայմաններում  անհրաժեշտ ենք համարում ՀՀ պետական և ազգային շահերով առաջնորդվող բոլոր առողջ ուժերի եւ հանրության համախմբման անհրաժեշտությունը՝ թույլ չտալու համար, որ թշնամու կամակատար այս իշխանությունը շարունակի իր ազգակործան ընթացքը։

Власти Армении ведут страну к новой войне и уступкам: Верховный орган АРФД призвал к объединению всех здоровых сил и общества
03/04/2023 19:57
Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» распространил заявление с призывом объединиться.
«В связи с изменением маршрута, связывающего Армению с Арцахом, азербайджанские вооруженные силы за последние дни вошли на суверенную территорию Республики Армения в направлении села Тех и заняли важные стратегические господствующие позиции. Всё это является следствием бездействия нынешних властей Республики Армения или молчаливого и тайного согласия.
Лицо, занимающее должность премьер-министра Армении, заявило, что перегруппировки связаны с прохождением с 1 апреля трассы, соединяющей Лачинский коридор через Корнидзор, согласно ранее достигнутым договоренностям с азербайджанской стороной, и каких-либо изменений армянских позиций не произошло.
Однако, после общественного беспокойства, СНБ Армении вынуждена была распространить ″разъяснение″, по сути, признав, что, нарушив достигнутые в прошлом нигде не зафиксированные договоренности, азербайджанская сторона по 5 направлениям продвинулась вглубь на 100-300 метров.
Имеющиеся факты, данные, полученные в результате визита депутатов парламентской фракции "Армения" в Сюник и отдельных встреч на месте, вынуждают констатировать, что:
1. После 9 ноября 2020 года Азербайджан последовательными нападениями и продвижениями, оккупировав огромные участки суверенных территорий Республики Армения, активно продолжает осуществление укрепительных работ, в результате чего происходит фактическая ползучая аннексия.
2. В ответ на эту агрессию, власти Армении, ссылаясь на какие-то устные договоренности, добровольно уступают суверенные территории Республики Армения, создавая серьезные угрозы безопасности.
3. До сих пор не представлено разъяснение, какие договоренности были достигнуты в прошлом? Какими документами они закреплены? На каком основании отдельные участки границы Республики Армения считаются уточненными с Азербайджаном?
4. Враг, фактически, своевольно выполняет демаркацию и делимитацию границ – по своему усмотрению, что создает опасные предпосылки для каких-либо предстоящих переговоров.
Неприемлем и предосудителен тот факт, что вместо того, чтобы противостоять наглым и безудержным действиям врага, власти Армении продолжают бездействовать и кормить общественность беззубыми и вводящими в заблуждение заявлениями.
Верховный орган АРФД вновь подтверждает, что власти Армении давно отказались от своего первичного обязательства в отношении безопасности нашей страны и ведут страну к новой войне и уступкам по ложной повестке мира.
В сложившихся условиях считаем необходимым объединение всех здоровых сил и общественности, руководствующихся государственными и национальными интересами Республики Армения, не допустив, чтобы эти власти – прислужники врага продолжили свою губительную для нации политику», - говорится в заявлении.