Վլադիմիր Վարդանյանը հանձնաժողովի նիստում դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ, չարաշահել է իր լիազորությունները «բռի կերպով». Մհեր Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել ԱԺ-ի միջադեպից
03/04/2023 12:36
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանը, որը ձերբակալվել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին հարվածելու համար, այսօր ազատ արձակվեց։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, թե Վլադիմիր Վարդանյանը հանձնաժողովի նիստում դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ, չարաշահել է իր լիազորությունները «բռի կերպով»։
«Հերթական անգամ նման վարքագիծ դրսևորելու համար փորձեցի նրան սաստել՝ պահանջելով, որ հարգալից վերաբերվի ընդդիմադիր պատգամավորներին, դրանից նա ավելի ոգևորվեց՝ կանգնելով իր տեղից ու քայլելով դեպի ինձ՝ գոռում էր, թե ում վրա ուզի կարող է գոռալ։ Հաշվի առնելով իշխանական պատգամավորների վարքագիծը՝ դիմեցի անհրաժեշտ պաշտպանության ու մեկ  անգամ հարվածեցի նրան», - մանրամասնեց նա։
Սահակյանը վստահեցնում է՝ ոչ մի առարկայով չի հարվածել ՔՊ-ականին, հարվածել է ձեռքով, ձեռքն էլ կոտրել է։
Ասում է՝ որպեսզի վեճը չծավալվեր՝ հեռացել է նիստերի դահլիճից ու գնացել «Հայաստան» խմբակցության փորձագետների սենյակ։
Ինչ վերաբերում է միջանցքով վազելու կադրերին ու, իբր, զուգարանում թաքնվելու մասին ՔՊ-ականների պնդումներին՝ Մհեր Սահակյանն ասաց, թե վազել է նիստից ուշանալու ժամանակ։

Владимир Варданян вел себя на заседании комиссии агрессивно, грубо злоупотреблял своими полномочиями – Мгер Саакян представил подробности инцидента в парламенте
03/04/2023 13:58
Депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Мгер Саакян, задержанный за нанесение удара депутату правящей фракции «Гражданский договор» Владимиру Варданяну, отпущен на свободу.
В беседе с журналистами он сказал, что Владимир Варданян вел себя на заседании комиссии агрессивно, злоупотреблял своими полномочиями «грубым образом».
«Я попытался осадить его за очередное проявление подобного поведения, потребовав, чтобы проявлял уважение к оппозиционным депутатам, но он еще больше воодушевился, встал с места и направился ко мне, при этом орал, что может кричать на кого хочет. Учитывая поведение депутатов правящей фракции, я прибегнул к необходимой самообороне и ударил его один раз», - уточнил Мгер Саакян.
Саакян заверил, что ударил Варданяна рукой, в результате чего получил перелом руки.
Он отметил, что вышел из зала заседаний и направился в кабинет экспертов фракции «Армения», поскольку не хотел, чтобы потасовка разгорелась.
Что касается опубликованных кадров, на которых он бежит по коридору, чтобы, как утверждают депутаты «Гражданского договора», спрятаться в туалете, то Мгер Саакян сказал, что бежал, когда опаздывал на заседание комиссии.
Он утверждает, что распространенные видеоматериалы смонтированы.
«Поверьте, всему будет дан ответ», - добавил Саакян.
Напомним, в пятницу вчера на закрытом заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам произошла потасовка между председателем комиссии, депутатом фракции «Гражданский договор» Владимиром Варданяном и депутатом фракции «Армения» Мгером Саакяном.