Դանիել Իոաննիսյանի ՀԿ-ն Ալեն Սիմոնյանի արարքի հետ կապված՝ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել գլխավոր դատախազին
05/04/2023 18:34
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հայտարարել է․
««Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» գլխավոր դատախազին հանցագործության հաղորդում է ներկայացրել՝ կապված Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից քաղաքացու դեմքին թքելու մասին չհերքված լուրի և ոստիկանության կողմից այդ քաղաքացուն առերևույթ ապօրինի բերման ենթարկելու դեպքի մասով։
Մասնավորապես, քաղաքացու դեմքին ենթադրաբար (չհերքված) թքելու մասով խնդրել ենք քրեական վարույթ նախաձեռնել խուլիգանության (2021 թ. Քրեական օրենսգրքի 297-րդ) հոդվածով:
Իսկ քաղաքացուն առերևույթ ապօրինի բերման ենթարկելու մասով) ակնկալում ենք քրեական վարույթի նախաձեռնում պաշտոնատար անձի կողմից լիազորությունների չարաշահման (ՔՕ հոդված 441) կամ ազատությունից ապօրինի զրկելու (ՔՕ հոդված 192) փաստի առթիվ:
Նշեմ, որ 2021 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքով փոփոխվել է խուլիգանության դիսպոզիցիան և այժմ դրա մաս է կազմում անձին ստորացնելու միջոցով բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերումունք ցուցաբերելը:
Մեր գնահատմամբ, անվտանգության աշխատակիցների միջոցով անձին անշարժացնելն ու, ապա, նրա դեմքին թքելը, ոչ այլ ինչ է, քան բարոյական նորմերի բացահայտ արհամարհական վերաբերմունքի ցուցաբերում, որն արտահայտվել է անձին ստորացնելու միջոցով»,- գրել է Իոաննիսյանը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում:

«Союз информированных граждан» направил генпрокурору сообщение о преступлении в связи с поведением Алена Симоняна
05/04/2023 20:08
Координатор программ общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян сообщил о том, генеральному прокурору представлено сообщение о преступлении в связи произошедшим на днях инцидентом с участием спикера парламента Алена Симоняна.
«″Союз информированных граждан″ представил генеральному прокурору сообщение о преступлении в связи с не опровергнутым сообщением о том, что председатель Национального Собрания Ален Симонян плюнул в лицо гражданину, и незаконному приводу гражданина полицией.
В частности, по факту предполагаемого (не опровергнутого) плевка в лицо гражданина мы попросили инициировать уголовное производство по статье хулиганство (ст. 297 Уголовного кодекса Армении от 2021г.).
Что касается незаконного привода гражданина, то ожидаем инициирования уголовного производства по факту превышения должностным лицом полномочий (ст. 441 УК Армении) или незаконного лишения свободы (статья 192 УК Армении).
Отмечу, что в принятым в 2021 году Уголовном кодексе изменена диспозиция хулиганства и сейчас проявление явного презрительного отношения к моральным нормам путем унижения достоинства лица составляет ее часть», - написал на своей странице в Facebook Даниел Иоаннисян.
По его оценке, тот факт, что гражданин был обездвижен сотрудниками безопасности, после чего Ален Симонян плюнул ему в лицо, не что иное как вопиющее пренебрежение моральных норм.