Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված Լաչինի միջանցքի փակված լինելու բերումով, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ԼՂ  գազամատակարարումն ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը շարունակում է մնալ դադարեցված։  Նախորդ օրը տեղի է ունեցել հերթական աղաղակող միջադեպը, երբ ԼՂ մի խումբ բնակիչների, որոնք Գորիսից ուղևորվելիս են եղել Ստեփանակերտ, կրկին թույլ չի տրվել վերադառնալ իրենց տներ։ Այս փաստագրված  պատմությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում նախկինում այս առիթով մեր հնչեցրած գնահատականները ու դրանք առավել սրվում են Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման ֆոնին, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի բոլոր գործողություները՝  Լաչինի միջանցքի գործունեությունը լիարժեք  վերականգնելու համար»,- ասաց նա։
Վարչապետն ընդգծեց՝ նախորդ  օրվա միջադեպը կրկին արձանագրեց, որ միջազգային դատարանի վճիռը չի կատարվում ու Հայաստանը պետք է շարունակի սրանից բխող միջազգային, դիվանագիտական ջանքերը։

Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной – Никол Пашинян
Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной из-за блокирования Лачинского коридора, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Газоснабжение и подача электроэнергии все еще прекращены. Накануне произошел очередной вопиющий инцидент, когда группу граждан Нагорного Карабаха, следовавших из Гориса в Степанакерт, снова не пропустили в свои дома. Эта задокументированная история вновь демонстрирует наши прежние оценки, и они подтверждаются на фоне решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, согласно которому Азербайджан должен принять все меры для полного восстановления передвижения по Лачинскому коридору», - сказал он.
Премьер-министр подчеркнул, что произошедший накануне инцидент еще раз подтверждает, что решение Международного суда не выполняется, и Армения должна продолжать международные, дипломатические усилия, вытекающие из этого.