Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը: Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում ՀՀ վարչապետը կարևորել է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների և դրանցում տեղի ունեցող այլ զարգացումների շուրջ:

Никол Пашинян и Владимир Путин обсудили гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В ходе телефонного разговора был обсужден гуманитарный кризис, продолжающийся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В контексте преодоления кризиса в Нагорном Карабахе, премьер-министр Армении подчеркнул важность реализации последовательных шагов со стороны миротворческого контингента РФ.
Обсуждены вопросы, касающиеся реализации Трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября и 31 октября 2022 года, в том числе разблокирования региональных транспортных коммуникаций.
Состоялся также обмен мыслями об армяно-российских отношениях и других развитиях, протекающих вокруг них.