«Ժողովուրդ». Իշխանությունները դեռևս վերջնական որոշում չունեն Հռոմի կոնվենցիայի մասով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորների միջև միջադեպի պատճառ դարձած Հռոմի կանոնադրության շուրջ կրքերը չեն հանդարտվում: Ինչպես հայտնի է, մարտի 24-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հայտարարեց, որ Միջազգային քրեական դատարանի հիմք հանդիսացող Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է երկրի Սահմանադրությանը, և Հայաստանի կառավարությունը կարող է շարունակել համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։
Այս հանգամանքից հետո տարաբնույթ հայտարարություններ հնչեցին նաև այն մասին, թե այս քայլով Հայաստանը նաև դեմ է գնում ՌԴ-ին, և Արևմուտքի պատվերով Վլադիմիր Պուտինը կձերբակալվի, հենց Երևան մտնի: Սակայն ՍԴ-ի որոշումով կոնվենցիան ամենևին էլ չի համարում վավերացված և չի կարող գործել: Իսկ ի՞նչ է սպասվում. բանն այն է, որ, ըստ ՀՀ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածի, Ազգային ժողովն է վավերացնում միջազգային պայմանագրերը, այսինքն՝ առանց խորհրդարանի հաստատման Հռոմի ստատուտը չի կարող ուժի մեջ մտնել:
Հստակ ժամկետներ կան այն ԱԺ ուղարկելու մասով. ՍԴ որոշումից հետո Հայաստանի կառավարությունն ունի երեք ամիս՝ ստատուտի վավերացման հարցը խորհրդարան ուղարկելու համար: Մեր տեղեկություններով՝ այս պահի դրությամբ իշխանությունները դեռևս վերջնական որոշում չունեն կոնվենցիայի մասով, համենայնդեպս, գործադիրը դեռ օրենսդիր մարմին չի ուղարկել ստատուտը»։

«Жоховурд»: Власти Армении пока не приняли решение по ратификации Римского статута МУС
Газета «Жоховурд» пишет, что страсти между оппозицией и депутатами правящей фракции по поводу Римского статута не утихают. Как известно, 24 марта Конституционный суд Армении постановил, что Римский статут, являющийся основой Международного уголовного суда, соответствует Конституции и правительство Армении может продолжить процесс ратификации соглашения.
«После этого прозвучали также различные заявления о том, что этот шаг Армения направлен против России и по заказу Запада Владимир Путин будет арестован, как только приедет в Ереван. Однако решением Конституционного суда документ вовсе не ратифицирован и не вступил в действие. Что ожидается: дело в том, что, согласно статье 116 Конституции РА, международные договоры ратифицирует Национальное Собрание, то есть без одобрения парламента Римский статут не может вступить в силу.
Установлены четкие сроки его отправки в НС. После решения КС у правительства Армении есть три месяца для отправки документа в парламент. По нашим сведениям, на данный момент у властей пока нет окончательного решения относительно конвенции, во всяком случае, исполнительная власть п пока не направило статут в законодательный орган», - пишет газета.