Կիպրոսի խորհրդարանն ընդունել է Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև
ՀՅԴ Կիպրոսի կոմիտեն և ՀՅԴ Հայ դատի Կիպրոսի հանձնախումբը, նկատի ունենալով Լաչինի միջանցքի փակումը և Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական շարունակական սադրանքները, գործակցելով կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցչի հետ, ինչպես նաև Արցախի բարեկամների շրջանակի հետ, խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև։ Ներկայացված բանաձևը ապրիլի 6-ին քննարկվել է խորհրդարանի լիագումար նիստի ընթացքում և միաձայնությամբ ընդունվել։ Բանաձևը Ադրբեջանին դատապարտմանը զուգահեռ, վերջինիս հորդորում է անմիջապես բացել միջանցքը։
ՀՅԴ Հայ դատի Կիպրոսի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնում Կիպրոսի խորհրդարանական կուսակցություններին և վերահաստատում իր հանձնառությունը՝ հետայսու ևս շարունակել Հայաստանի ու Արցախի միջազգային շահերի պաշտպանության շուրջ աշխատանքները։
Հանձնախումբը հավատացած է` համազգային ջանքերի միավորմամբ և միջազգային հանրության տարբեր շրջանակների աջակցության ապահովմամբ հնարավոր կլինի հաղթահարել թուրք-ադրբեջանական ծավալապաշտական նկրտումներն ու աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները։

Парламент Кипра принял резолюцию, осуждающую Азербайджан
Комитет АРФД Кипра и комиссия «Ай Дата», учитывая закрытие Лачинского коридора и продолжающиеся провокации Азербайджана в отношении Армении, в сотрудничестве с представителем кипрско-армянской общины, а также с кругом друзей Арцаха представили на рассмотрение парламента резолюцию, осуждающую Азербайджан.
Представленная резолюция 6 апреля была обсуждена на пленарном заседании парламента и единогласно принята. Резолюция осуждает Азербайджан и призывает немедленно открыть Лачинский коридор.
Комиссия «Ай Дата» АРФД Кипра выражает благодарность партиям парламента Кипра и вновь подтверждает свою приверженность продолжать работы по защите международных интересов Армении и Арцаха.
Комиссия убеждена, что турецко-азербайджанские экспансионистские устремления и геополитические вызовы возможно преодолеть, объединив общенациональные усилия и обеспечив поддержку различных кругов международного сообщества.