Ռուս խաղաղապահների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում գնաճը սկսել է կարգավորվել․ Արցախի պետնախարար
Վերջին շրջանում շուկայում ձևավորվել էր մանրածախ պարենային ապրանքների բավականին մեծ գնաճ, այդ մասին հայտնել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։ Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ այդ երևույթին վերջ տալու համար Արցախի  կառավարությունը և իրավապահ մարմինները բավականին մեծ աշխատանք են կատարել, որին միացել են նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերը, այդ թվում նրանց կազմում ընդգրկված ՌԴ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները:
«2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանն արգելափակել է  Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, ինչը Արցախում ապրող մարդկանց համար ծնել է բազմաթիվ խնդիրներ: Նման իրավիճակները սկսում են մարդկանց դրդել իրենց առջև ծառացած խնդիրների լուծման տարաբնույթ քայլերի, այդ թվում անօրինական: Իսկ նման արարքների խիստ պահանջարկը ունակ է գտնելու նաև  հանցակից, օժանդակող:
Վերջին շրջանում շուկայում ձևավորվել էր մանրածախ պարենային ապրանքների բավականին մեծ գնաճ, ինչը պայմանավորված էր մի խումբ տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից իրականացված անօրինական գործողություններով: Այդ անընդունելի երևույթին վերջ տալու համար Արցախի Հանրապետության կառավարությունը և իրավապահ մարմինները բավականին մեծ աշխատանք են կատարել, որին միացել են նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերը, այդ թվում նրանց կազմում ընդգրկված ՌԴ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները: Այս առումով մեր համագործակցությունը արդեն բավականին արդյունքներ է ապահովել, համատեղ մշակվել և շարունակաբար մշակվում են հնարավոր կոռուպցիոն գործարքները բացահայտելու և դրանց կատարմանը նպաստող պայմանները վերացնելու քայլերը:
Ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության և ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ծառայողների ջանքերը, որոնք էականորեն նպաստեցին իրավիճակի համեմատական կարգավորմանը:
Այս ուղղությամբ համատեղ աշխատանքները կրելու են շարունակական բնույթ և տևելու են այնքան ժամանակ, մինչև մեզանում ամբողջությամբ արմատախիլ արվի այդ արատավոր երևույթը», - գրել է պետնախարարը։

Благодаря работе с российскими миротворцами инфляция нормализуется – госминистр Арцаха
В последнее время на рынке розничной торговли продуктами питания была зафиксирована довольно высокая инфляция. Чтобы положить конец этому явлению, правительство и правоохранительные органы Республики Арцах проделали довольно большую работу, к которой присоединились также российские миротворческие силы в Арцахе, в том числе входящие в их состав представители правоохранительных органов РФ, сообщил государственный министр Республики Арцах Гурген Несисян.
«12 декабря 2022 года Азербайджан закрыл единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией, что породило множество проблем для живущих в Арцахе людей. Подобные ситуации толкают людей на решение вставших перед ними проблем различными путями, в том числе незаконными. А
В последнее время на рынке сформировалась довольно высокая инфляция розничных цен на продукты питания, что было обусловлено незаконными действиями группы хозяйствующих субъектов. Чтобы положить конец этому неприемлемому явлению, правительство и правоохранительные органы Республики Арцах проделали довольно большую работу, к которой присоединились также российские миротворческие силы в Арцахе, в том числе входящие в их состав представители правоохранительных органов РФ. В этом плане наше сотрудничество уже дало достаточно результатов, совместно разработаны и постоянно прорабатываются шаги по выявлению возможных коррупционных схем и устранению условий, способствующих их реализации.
Хочу особо подчеркнуть усилия командования российских миротворческих сил в Арцахе и служащих Федеральной службы безопасности РФ, которые существенно способствовали сравнительному урегулированию ситуации.
Совместные работы в этом направлении будут носить продолжительный характер и продлятся до тех пор, пока это порочное явление не будет полностью искоренено», - написал на своей странице в Facebook Гурген Несисян.