Բոլորս էլ գիտենք, որ Հայաստանը հարցեր ունի ՀԱՊԿ-ին, բայց բացարձակապես անարդար է ասել՝ ՀԱՊԿ-ը բավականաչափ ուշադրություն չի դարձրել իրավիճակին․ ՌԴ դեսպան
08/04/2023 10:54
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն Armenia Today-ին տված հարցազրույցում գնահատել է հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակը, Ռուսաստանի դերը Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում, երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, ինչպես նաև մեկնաբանել է ՀԱՊԿ-ի աշխատանքի մեջ Հայաստանի մասնակցությամբ ստեղծված իրավիճակը։
– Սերգեյ Պավլովիչ, ինչպե՞ս կբնութագրեք հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
-Մեր միջև եղել և մնում են դաշնակցային հարաբերություններ։ Դա արձանագրված է համապատասխան երկկողմ փաստաթղթերում, և դա դրսևորվում է նաև գործնականում։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ անցյալ տարի մենք նշեցինք մեր հարաբերությունների կրկնակի տարեդարձը՝ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30 և Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագրի ստորագրման 25 տարին: Իսկ միջոցառումների համալիրը, որ անցկացվել է այս երկու տարեդարձերի տոնակատարության շրջանակներում, իմ կարծիքով, հերթական վկայությունն է, որ մեր հարաբերություններն իսկապես այս մակարդակի վրա են։ Հատկապես կցանկանայի նշել նախորդ տարվա ապրիլին, այդ թվում՝ այս օրվա կապակցությամբ, ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Մոսկվա, որի ընթացքում տեղի ունեցավ հարուստ բովանդակային զրույց մեր ղեկավարների միջև, որից հետո համատեղ հայտարարություն էր տարածվել, ընդունված երկկողմ և միջազգային օրակարգի գրեթե բոլոր առանցքային հարցերի շուրջ։ Հիշեցնեմ, որ անցած ապրիլն արդեն շատ դժվար ժամանակաշրջան էր միջազգային ասպարեզում։ Չնայած այս բոլոր մարտահրավերներին, այդ այցը կայացավ, և երկկողմ հայտարարությունն ընդունվեց։ Ես կարծում եմ, որ սա մեր հարաբերությունների մակարդակի շատ կարևոր ցուցանիշ է։ Իհարկե, մեր երկրների միջև շարունակվում է ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը բոլոր մակարդակներում, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով, մեր հարաբերությունների ողջ սպեկտրով։ Իհարկե, շատ մեծ տեղ են զբաղեցնում տարածաշրջանային խնդիրները՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի դերը Հայաստանի և տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցերում, և այդ եռակողմ համաձայնագրերի իրագործումը, որոնք ուղղված են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրների լուծմանը, հարաբերությունների կարգավորումը՝ լուծելու այս բոլոր հակասությունները և պայմանների ստեղծումը, այդ թվում՝ նյութատեխնիկական, Հայաստանի և ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի խաղաղ և կայուն զարգացման համար։
– Ձեր կարծիքով, ի՞նչ տարաձայնություններ կան Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև և ինչպե՞ս դրանք հարթել լավագույնս։
-Գիտեք, տարաձայնություն բառն ինձ մի քիչ զուսպ է մոտեցման է տանում։ Ի՞նչ է նշանակում անհամաձայնություն: Եթե ​​խոսենք մեր հարաբերությունների հիմնարար մոտեցումների մասին, ապա, իմ կարծիքով, տարաձայնություններ, որպես այդպիսիք, չկան։ Երկու կողմից էլ կա դրանց կարևորության ըմբռնում, կա մտածելակերպ նրանց զարգացման համար։ Կար ու կա ըմբռնում, որ մեր հարաբերությունները պետք է զարգանան այնպես, որ առավելագույնս համապատասխանեն մեր երկրների շահերին, նպաստեն մեր երկրների առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը։ Կարծում եմ՝ դժվար է այս առումով խոսել տարաձայնությունների մասին։ Իհարկե, նման լուրջ մարտահրավերներով և հակասական միտումներով այսօրվա աշխարհում մեր հարաբերությունները կանգնած են լուրջ մարտահրավերների առաջ։ Բայց, կրկնում եմ, ինձ համար գլխավորը ոչ թե այդ մարտահրավերների առկայությունն է, այլ այն, որ կա երկուստեք քաղաքական կամք՝ պատշաճ արձագանքելու այդ մարտահրավերներին և պահպանելու մեր հարաբերությունների առանցքը, այն հիմնարար սկզբունքները, որոնք ձևավորվել են դարերի ընթացքում և առնչվում են ոչ այնքան պետություններին, որքան մեր ժողովուրդներին, մարդկանց հարաբերություններին: Դրանց պահպանման ու ամրապնդման մտածելակերպ կա՝ սա է ամենակարեւորը։
Ինչ վերաբերում է որոշակի հարցերի շուրջ դիրքորոշումների տարբերությանը, ապա դա մի կողմից անխուսափելի է, քանի որ օրակարգը շատ հարուստ է, գործը՝ շատ մեծ, կան բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ երրորդ խաղացողների անվտանգության, շահերի և գործունեության հետ կապված։ Հետեւաբար, այստեղ, իհարկե, կարող են լինել տարբեր տեսլականներ, դիրքորոշումներ, բայց դա նորմալ է։ Խոսքը երկու ինքնիշխան պետությունների շահերի մասին է, որոնք իրականացնում են այն օրակարգը, որն անհրաժեշտ են համարում։ Բայց, կարծում եմ, սրանք հարցեր են, որոնք չեն ազդում մեր հարաբերությունների հիմքերի վրա։ Կոնկրետ օրինակ բերեմ. այն, ինչ դուք անվանում եք տարաձայնություններ, ասենք դիրքորոշումների տարբերություն, սա երրորդ կողմերի ակտիվ ներգրավումն է տարածաշրջանային հարցերում։ Այստեղ մենք այս բաների վերաբերյալ ունենք մեր սեփական տեսակետը, որը չենք թաքցնում, մասնավորապես՝ այլ մոտեցում ունենք Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը։ Մենք միանշանակ արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը, այդ թվում՝ բարձր քաղաքական մակարդակով, բայց, կրկնում եմ, սա երկու ինքնիշխան պետությունների հարաբերությունների մի մասն է, որը, համոզված եմ, չի ազդում մեր հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքների վրա։
-Հետաքրքիր է, ինչպե՞ս եք գնահատում ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը Հայաստանի մասնակցության հետ կապված իրավիճակը։ Կա՞ն հնարավորություններ լուծելու Երևանի և կազմակերպության միջև առկա տարաձայնությունները։
Գիտե՞ք, հարցը այդքան փոքր-ինչ դրամատիզացված տոնով դնելը այնքան էլ չի արտացոլում այն ​​իրական պատկերը, որն այսօր կա։ Հասկանալի պատճառներով հայ հասարակության մեջ այս հարցի մի կողմն ամենազգայունն է և գրավում է բացարձակապես ողջ ուշադրությունը։ Բայց իրական պատկերը շատ ավելի լայն է։ Արդեն նշեցի, որ Հայաստանը նախորդ տարի նախագահել է ՀԱՊԿ-ում։ Ասեմ, որ ընդհանուր առմամբ, և դա հրապարակայնորեն ասվել է մեր նախագահի կողմից, մենք դրական ենք գնահատում նախագահության արդյունքները, քանի որ ՀԱՊԿ-ը բավականին ակտիվ զարգանում է պաշտպանության, արձագանքման և ներուժի զարգացման առումով: Անցյալ տարի ստորագրվեց ՄԱԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև համագործակցության վերաբերյալ ևս մեկ երկկողմ բանաձև, նախանշվեցին ՀԱՊԿ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և ԱՊՀ-ի միջև համագործակցության զարգացման ուղիները։ Ստեղծվել է նոր համակարգող մարմին, որը չի եղել կենսաանվտանգության թեմայով: Սա մեր փոխգործակցության նոր ոլորտ է ՀԱՊԿ շրջանակներում:
Անցյալ տարի ՀԱՊԿ անդամ երկրների մոտ 10 համատեղ հայտարարություն է ընդունվել մի շարք առանցքային միջազգային հարցերի, այդ թվում՝ տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության, զինաթափման, տեղեկատվական անվտանգության, նացիզմի դեմ պայքարի և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ։ Սա խոսում է այն մասին, որ միջազգային ասպարեզում այս համակարգումը եղել է և կա։ Սովորաբար, համապատասխան իրավասու ծառայությունների միջոցով ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ընթացիկ աշխատանքը ինչ-որ կերպ մնում է հանրության ուշադրության կուլիսներում։ Սա ներառում է ահաբեկչության, անօրինական միգրացիայի և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը։ Ամեն ինչ կա, ամեն ինչ աշխատում է: Այս առումով հայտարարությունները, թե ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններում դրամատիկ իրավիճակ է, ինձ թվում է, չեն համապատասխանում իրական պատկերին։ Իհարկե, բոլորս էլ գիտենք, որ տարածաշրջանային համատեքստում Հայաստանի հարցերը կան ՀԱՊԿ-ին, բայց բացարձակապես անարդար է ասել, որ ՀԱՊԿ-ը բավականաչափ ուշադրություն չի դարձրել այդ իրավիճակին, 2022 թվականի սեպտեմբերյան դրամատիկ իրադարձություններին։ Հիշեցնեմ, որ արդեն սեպտեմբերի 13-ին հայկական կողմի խնդրանքով տեսակոնֆերանսի միջոցով տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ բարձրագույն մարմնի՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և կազմակերպության միացյալ կազմակերպության ղեկավարի գլխավորած առաքելություններով, ովքեր այցելել են հայ-ադրբեջանական սահմանի այս շրջանները։ Եվ դրա արդյունքը եղավ ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն հայ-ադրբեջանական սահմանի տարածք ուղարկելու մասին որոշման նախագիծը, Հայաստանի Հանրապետությանը ռազմատեխնիկական օգնություն ցուցաբերելու մասին որոշումը։ Ինչպես բազմիցս ասել են Ռուսաստանի ղեկավարության ներկայացուցիչները, այդ առաջարկները մնում են ուժի մեջ։ Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի արտգործնախարարը վերջերս Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ հրապարակավ ասել էր, որ Հայաստանը չի հրաժարվում սրանից, այսինքն՝ այս հարցում աշխատանքները շարունակվում են։

Мы все знаем, что у Армении есть вопросы к ОДКБ, но абсолютно несправедливо говорить о том, что ОДКБ не проявил достаточного внимания к ситуации – посол РФ
08/04/2023 13:04
Посол России в Армении Сергей Копыркин в интервью Armenia Today оценил уровень армяно-российских отношений, роль России в обеспечении безопасности Армении, военно-техническое сотрудничество двух государств, а также прокомментировал ситуацию с участием Армении в работе ОДКБ. Помимо этого, прокомментировал разногласия между Москвой и Ереваном, а также возможность проведения в ближайшем будущем совместных военных учений.
- Сергей Павлович, как бы вы охарактеризовали бы нынешний уровень российско-армянских отношений?
- Между нами были и остаются союзнические отношения. Это зафиксировано и в соответствующих двусторонних документах, это проявляется и на практике. Я хотел бы напомнить, что в прошлом году мы праздновали двойной юбилей наших отношений – 30 лет установления дипломатических отношений и 25 лет подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи. И тот комплекс мероприятий, который был проведен в рамках празднования этих двух юбилеев, на мой взгляд, стал очередным свидетельством того, что наши отношения, действительно, находятся именно на этом уровне. Особенно хотел отметить официальный визит в Москву премьер-министра Республики Армения в апреле прошлого года, в том числе в связи с этой датой, в ходе которого была насыщенная предметная беседа между нашими лидерами, по итогам которого было принято совместное заявление по практически всем ключевым вопросам двусторонней и международной повестки. Напомню, апрель прошлого года был уже очень непростым временем в международном плане. Несмотря на все эти вызовы, этот визит состоялся, и двустороннее заявление было принято. Я считаю, что это очень важный показатель уровня наших отношений. Конечно, между нашими странами продолжается и интенсивный политический диалог на всех уровнях, в том числе и на высшем уровне по всему спектру наших отношений. Конечно, очень большое место занимает региональная проблематика с учетом той роли, которую Россия играет в вопросах, связанных с безопасностью Армении и в регионе, и с реализацией тех трехсторонних договоренностей, которые направлены на урегулирование проблем, нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, разрешение всех этих противоречий и создание условий, в том числе и логистических, для мирного и стабильного развития Армении и региона в целом.
- На ваш взгляд, какие разногласия существуют между Россией и Арменией и как их лучше сгладить?
-Вы знаете, слово разногласие вызывает у меня немного сдержанное отношение. Что понимать под разногласиями? Если говорить о принципиальных подходах к нашим отношениям, то, на мой взгляд, здесь нет разногласий, как таковых. Есть с обеих сторон понимание их важности, есть настрой на их развитие. Было и есть понимание того, что наши отношения должны развиваться таким образом, чтобы в максимальной степени соответствовать интересам наших стран, содействовать решению тех задач, которые стоят перед нашими странами. Я думаю, что в этом отношении говорить о разногласиях сложно. Разумеется, в нынешнем мире с такими серьезными вызовами, противоречивыми тенденциями наши отношения сталкиваются с серьезными вызовами. Но, повторяю, для меня главное не то, что эти вызовы есть, а то, что есть политическая воля с обеих сторон должным образом реагировать на эти вызовы и сохранять тот стержень наших отношений, те базовые принципы, которые формировались в течение веков и имеют отношение не столько к государствам, сколько к нашим народам, взаимоотношениям между людьми. Есть настрой на их сохранение и укрепление – это самое важное.
Что касается различия в позициях по тем или иным вопросам, то это с одной стороны неизбежно, потому что повестка дня очень насыщенная, ткань очень большая, много вопросов, в том числе, касающихся безопасности, интересов и деятельности третьих игроков, стран. Поэтому тут, конечно, могут быть разные видения, позиции, но это нормально. Речь идет об интересах двух суверенных государствах, реализующих ту повестку, которую считают нужным. Но, думаю, это те вопросы, которые не затрагивают базовых основ наших отношений. Если брать конкретный пример того, что вы называете разногласиями, скажем так, разницы в позициях – это активное вовлечение третьих игроков в региональные дела. Здесь у нас есть свой взгляд на эти вещи, который мы не скрываем, в частности, по-разному подходим к деятельности наблюдательной миссии Евросоюза в Армении. Нашу позицию мы, в том числе на высоком политическом уровне, однозначно высказывали, но, повторяю, это часть взаимоотношений двух суверенных государств, которая, я убежден, не затрагивает базовые принципы наших отношений.
- Интересно, а как вы оцениваете ситуацию с участием Армении в деятельности ОДКБ? Есть ли возможности для урегулирования разногласий Еревана с организацией?
- Подача вопроса в такой немного драматизированной тональности не совсем отражает ту реальную картину, которая сегодня есть. По понятным причинам в армянском обществе одна сторона этого вопроса наиболее чувствительна и привлекает абсолютно все внимание. Но реальная картина гораздо шире. Уже упоминал, что Армения в прошлом году председательствовала в ОДКБ. Я скажу, что в целом, и это было публично сказано нашим президентом, итоги председательствования мы оцениваем позитивно, потому что ОДКБ достаточно активно развивалась и в плане наращивания своего потенциала в сфере обороны, реагирования, миротворческого компонента. В прошлом году была подписана очередная двусторонняя резолюция о сотрудничестве между ООН и ОДКБ, были намечены пути развития взаимодействия ОДКБ с Шанхайской организацией сотрудничества, с Содружеством независимых государств. Создан новый координационный орган, которого не было, по тематике биобезопасности. Эта новая сфера нашего взаимодействия в рамках ОДКБ.
В прошлом году было принято порядка 10 совместных заявлений стран-членов ОДКБ по ряду ключевых международных проблем, это и региональная, международная безопасность, разоружение, информационная безопасность, противодействие нацизму и ряд других. Это говорит о том, что эта координация на международной арене была и есть. Обычно как-то за кадром внимания общественности остается текущая работа в рамках ОДКБ по линии соответствующих компетентных служб. Это и борьба с терроризмом, нелегальной миграцией, наркотрафиком. Это все есть, все работает. В этом отношении заявления о том, что есть драматическая ситуация в отношениях Армении с ОДКБ, мне кажется, не соответствуют реальной картине. Конечно, мы все знаем, что есть вопросы, которые возникли у Армении к ОДКБ в региональном контексте, но абсолютно несправедливо говорить о том, что ОДКБ не проявил достаточного внимания к той ситуации, драматическим сентябрьским событиям 2022 года. Напомню, что уже 13 сентября по запросу армянской стороны по видео-конференц-связи состоялось заседание высшего органа ОДКБ — Совета коллективной безопасности, были достаточно оперативно направлены в Армению миссии во главе с генеральным секретарем ОДКБ и начальником объединенного штаба организации, которые посетили эти районы армяно-азербайджанской границы. И результатом этого стал проект решения о направлении мониторинговой миссии ОДКБ в район армяно-азербайджанской границы, решение об оказании военно-технического содействия Республике Армения. Как неоднократно говорили представители российского руководства, эти предложения остаются в силе. Напомню, что министр иностранных дел Армении в ходе недавнего визита в Москву публично сказал, что Армения не отказывается от этого, то есть, продолжается работа по этому вопросу.