ՌԴ-ից վերջին օրերին ակտիվ հայտարարություններ են հնչում, իսկ ՀՀ իշխանությունը տարօրինակ լռություն է պահպանում. Տիգրան Աբրահամյան
08/04/2023 09:56
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ ՌԴ առաջարկը ՀԱՊԿ դիտորդներ/խաղաղապահներ ՀՀ առաջնագծում տեղակայելու և ռազմատեխնիկական համագործակցության նոր փաթեթի վերաբերյալ ուշագրավ վիճակ է ստեղծել:
«Թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՀԱՊԿ ռազմատեխնիկական աջակցության ծրագիրը, կողմերից որևէ մեկը փակագծեր չի բացում:
Երկրորդ, պետք է հասկանալ, թե ինչ առաջարկ է արվել ՀՀ իշխանությանը ՀԱՊԿ դիտորդների կամ խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ, արդյո՞ք մանրամասներ կան նրանց մանդատի, գործառույթների և հնարավոր տեղակայումների վերաբերյալ:
Սա չափազանց կարևոր է հասկանալ, որովհետև իր հետ մեծ թվով հարցադրումներ է բերելու:
Եթե առաջարկվող ռազմատեխնիկական փաթեթը ՀՀ-ի համար կենսական կարևորություն ներկայացնող սպառազինություն և տեխնիկա է ենթադրում, իսկ ՀԱՊԿ ներկայությունը կարող է զսպող գործոն դառնալ, ապա ինչու այն նվազագույնը քննարկման առարկա չի դառնում:
ՌԴ-ից վերջին օրերին ակտիվ հայտարարություններ են հնչում, իսկ ՀՀ իշխանությունը տարօրինակ լռություն է պահպանում:

Из РФ в последние дни звучат активные заявления, а власти Армении сохраняют странное молчание – Тигран Абрамян
08/04/2023 13:33
По оценке секретаря парламентской фракции «Честь имею» Тиграна Абрамяна, предложение РФ относительно размещения на границе Армении наблюдателей/миротворцев и нового пакета военно-технического сотрудничества создало примечательную ситуацию.
«Что представляет собой программа по военно-техническому сотрудничеству ОДКБ? Ни одна из сторон не раскрывает скобок.
Во-вторых, нужно понять, какое предложение было сделано властям Армении по части размещения наблюдателей или миротворцев ОДКБ, имеются ли подробности относительно их мандата, функций и возможной дислокации?
Это крайне важно понять, поскольку это приведет к множеству вопросов.
Если предлагаемый военно-технический пакет предполагает вооружение и технику, представляющие жизненную важность для Армении, а присутствие ОДКБ может стать сдерживающим фактором, то почему это не становится предметом обсуждения?
Из РФ в последние дни звучат активные заявления, а власти Армении сохраняют странное молчание.
Чего ждут власти Армении и почему торопится Россия?» - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.