Ռուսաստանի ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում եղել և մնում է անվտանգության և իրավիճակի սրումը կանխելու շատ կարևոր գործոն. Սերգեյ Կոպիրկին
08/04/2023 11:01
Անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխգործակցությունը մնում է մեր փոխգործակցության առանցքային ոլորտներից մեկը, Armenia Today-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Գործում է 102-րդ ռազմաբազան, ավելացել է մեր սահմանապահների թիվը, դիտակետեր կան հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածներում։ Իհարկե, տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն է մեր խաղաղապահ զորախումբը Լեռնային Ղարաբաղում։ Ցավոք, ժամանակ առ ժամանակ նրա հասցեին հնչում են քննադատական ​​արտահայտություններ, սակայն դա չի ժխտում այն ​​փաստը, որ սա առանցքային գործոն է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության և ապրուստի ապահովման գործում։ Անգամ հիմա, երբ միջանցքը փակ է, խաղաղապահները շատ կարևոր դեր են խաղում հումանիտար ճգնաժամը կանխելու, այնտեղ կենսապահովման պարագաների և սննդի առաքման հարցում օժանդակելու հարցում։ Կարելի է ինչ-որ պահանջներ հայտնել Ռուսաստանի դեմ, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի դեմ, բայց այն, որ ռուսական ներկայությունը եղել և մնում է անվտանգության և իրավիճակի սրումը կանխելու շատ կարևոր գործոն, դա, իմ կարծիքով, չի պահանջում ապացույցներ»,- նշել է նա:
Կոպիրկինն ընդգծել է՝ Ռուսաստանը ոչ մի կերպ չի հրաժարվում այն ​​պարտավորություններից, որոնք ունի Հայաստանի հետ համապատասխան պայմանագրերով:
«Ինչ վերաբերում է ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, իհարկե, սա զգայուն և ոչ հրապարակային ոլորտ է։ Այն ավանդաբար եղել և մնում է մեր երկկողմ հարաբերությունների կարևոր մաս: Գործում են համապատասխան մեխանիզմներ այս ոլորտում փոխգործակցությունն ապահովելու համար: Ինչ վերաբերում է համատեղ զորավարժություններին, ապա, ընդհանուր առմամբ, սա ժամացույցի ստուգման ձև է՝ կապված ռազմական գործողությունների պլանավորման և միացյալ զինված ուժերի կիրառման հետ։ Սա բավականին սովորական գործընթաց է, որը տեղի է ունենում տարբեր մակարդակներում, և, որքան գիտեմ, հայկական ստորաբաժանումներն ու մասնագետները պարբերաբար մասնակցում են նման միջոցառումներին։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այստեղ իրավիճակը ընդհանուր առմամբ սպեցիֆիկ է՝ հանրապետությունում կա մեր ռազմաբազան, գործում է զորքերի (ուժերի) միացյալ խումբ, և, բնականաբար, դա ենթադրում է համատեղ միջոցառումներ, վարժանքներ բավականին կանոնավոր հիմունքներով։ Ավելացնեմ, որ երբ խոսում ենք ռազմատեխնիկական համագործակցության, համատեղ վարժանքների մասին, դա դիտարկում ենք որպես Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործոն և տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման և ամրապնդման մեր ընդհանուր ջանքերի բաղկացուցիչ մաս»,- հավելել է դեսպանը:

Российское присутствие в Нагорном Карабахе было и остается очень важным фактором безопасности и недопущения эскалации ситуации – Сергей Копыркин
08/04/2023 13:15
Взаимодействие России с Арменией в сфере безопасности остается одним из стержневых направлений, сфер нашего взаимодействия, заявил в интервью Armenia Today посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Функционирует 102-ая военная база, возросло число наших пограничников, есть наблюдательные посты и в районах армяно-азербайджанской границы. Конечно, важный фактор обеспечения региональной безопасности – наш миротворческий контингент в Нагорном Карабахе. К сожалению, в его адрес время от времени звучат критические замечания, но это не отменяет того, что это ключевой фактор обеспечения безопасности и жизнедеятельности армянского населения в Нагорном Карабахе. Даже сейчас в условиях, когда закрыт коридор, миротворцы играют очень большую роль в плане недопущения гуманитарного кризиса, оказывая там содействие в доставке предметов жизнеобеспечения, продуктов питания. Можно высказывать какие-то претензии к России, к российскому миротворческому контингенту, но то, что российское присутствие было и остается очень важным фактором безопасности и недопущения эскалации ситуации, это, на мой взгляд, не требует никаких доказательств», - отметил он.
Сергей Копыркин подчеркнул, что Россия ни в коей мере не отказывается от тех обязательств, которые у нее есть с Арменией в рамках соответствующих соглашений.
«Что касается военно-технического сотрудничества, то, конечно, это сфера чувствительная и непубличная. Она традиционно была и есть важной частью наших двусторонних отношений. Работают соответствующие механизмы, которые обеспечивают взаимодействие в этой сфере. Что касается совместных учений, то в целом это форма сверки часов в отношении планирования военных действий, применения совместных вооруженных сил. Это достаточно рутинный процесс, который происходит на разных уровнях и, насколько мне известно, армянские подразделения, специалисты регулярно принимают участие в такого рода мероприятиях. Что касается Армении, то здесь вообще ситуация специфическая – в республике есть наша военная база, действует объединенная группировка войск (сил) и, естественно, это предполагает совместные мероприятия, учения на достаточно регулярной основе. Хотел бы добавить, что когда мы говорим о военно-техническом сотрудничестве, совместных учениях, мы рассматриваем это как фактор обеспечения безопасности Республики Армении и как составную часть наших общих усилий по поддержанию и укреплению безопасности в регионе, созданию условий для политического урегулирования тех проблем и противоречий, которые есть», - отметил посол РФ.